Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy możemy podjąć pracę podczas urlopu

Ewa Brzozowska-Kowalka, Gazeta Pomorska
Pracodawca nie może zabronić pracownikowi ani ukarać go za to, że dorabia gdzie indziej podczas urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca nie może zabronić pracownikowi ani ukarać go za to, że dorabia gdzie indziej podczas urlopu wypoczynkowego. Fot. Archiwum
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego mogę podjąć pracę na podstawie umowy zlecenia w innym zakładzie?

Czy pracodawca może z tego powodu rozwiązać ze mną umowę o pracę? - pyta czytelnik.

Pracodawca nie może zabronić pracownikowi ani ukarać go za to, że dorabia gdzie indziej podczas urlopu wypoczynkowego. Pracownik może dorabiać w trakcie urlopu wypoczynkowego na podstawie umów cywilnoprawnych np. zlecenia, agencyjnej, o pracę nakładczą, o dzieło, nawet w macierzystym zakładzie pracy (tym, który udzielił mu urlopu).

Wszystkie te zajęcia pracownik może podejmować podczas urlopu wypoczynkowego bez obawy przed sankcjami pracodawcy takimi jak np. odwołanie z urlopu czy też obniżenie pensji.

Pracodawcy nie wolno kontrolować w jakim celu pracownik poszedł na urlop wypoczynkowy i czy dorabia na urlopie.

Fakt dorabiania przez podwładnego podczas urlopu wypoczynkowego jest również dla pracodawcy obojętny pod kątem rozliczeń z ZUS.

Wobec tego nasz Czytelnik nie musi się obawiać podjęcia pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego na umowę zlecenie.

Na macierzyńskim

Podobna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim. Podczas urlopu matka dziecka lub ojciec ma prawo zatrudnić się u swojego pracodawcy, jak i u innego pracodawcy.

Osoba na urlopie macierzyńskim, która podjęła dodatkową pracę nie musi obawiać się, że pracodawca ją zwolni. Korzysta ona bowiem z ochrony przewidzianej w art. 177 kodeksu pracy. Przepis ten zakazuje wypowiedzenia lub rozwiązania z nią umowy, chyba że zachodzą przesłanki jej zwolnienia dyscyplinarnego. Za taką przesłankę nie można uznać na pewno zarobkowania przez pracownika na urlopie macierzyńskim.
W niewielkim wymiarze

Obowiązujące przepisy wręcz zachęcają do podejmowania pracy na urlopie wychowawczym na podstawie umów cywilnoprawnych. Zatrudniony może również zrezygnować z urlopu wychowawczego i złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy najwyżej jednak do pół etatu.

Jest tylko jedno ograniczenie. Podjęcie dodatkowej pracy nie może wyłączać możliwości sprawowania przez rodzica osobistej opieki nad dzieckiem. Gdyby pracodawca dowiedział się, że urlopowany trwale zaprzestał osobistej opieki nad dzieckiem, wzywa go do powrotu do zakładu najpóźniej w ciągu 30 dni.

Przebywający na urlopie wychowawczym również podlega szczególnej ochronie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z taką osobą. Jest to dopuszczalne jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński