MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy "Maksymilian" pisze się przez "j"? Nie. Urzędnicy robią poprawkę

Marek Jaszczyński
Uzyskaliśmy zapewnienie, że tabliczka z błędnie napisanym imieniem będzie wymieniona.
Uzyskaliśmy zapewnienie, że tabliczka z błędnie napisanym imieniem będzie wymieniona. Czytelniczka
U zbiegu ulicy Golisza i Oliwkowej na tabliczce z nazwą ulicy jest błąd ortograficzny, który wskazała nam Czytelniczka. Po naszej interwencji będzie postawiona nowa, już bez błędu.

Na tabliczce widnieje imię "Maksymiljan"

- Jestem stałą czytelniczką, przesyłam fotkę tablicy, która stoi na skrzyżowaniu ulic: Golisza z Oliwkową, proszę opublikować to zdjęcie, bo według mnie powinna być wymieniona. Ciekawa jestem jak szybko zareagują na tę kompromitację miejscy urzędnicy? - mówi Renata Chmielewska, nasza Czytelniczka.

Sprawdziliśmy, obowiązuje pisownia Maksymilian Golisz (1906 - 1943) nauczyciela, działacza polonijnego w przedwojennym Szczecinie.W sierpniu 1934 roku reprezentował szczecińską Polonię na II Światowym Kongresie Polaków z zagranicy. Kierował tutejszą polską szkołą, w której w latach 30. XX wieku potajemnie nauczał języka polskiego, historii oraz geografii.

Przez pewien okres kierował też Domem Polskim w Szczecinie. W lutym 1934 roku założył w ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech pierwszą w Szczecinie polską drużynę harcerską "Gryf" istniejącą do roku 1937. W sierpniu 1934 r. został pozbawiony możliwości nauczania i przeniósł się Berlina, tam kierował Towarzystwem Szkolnym "Oświata".

O wyjaśnienie problemu poprosiliśmy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

- Przekazaliśmy wykonawcy konieczność wymiany tabliczki z nazwą ulicy, w tym tygodniu zostanie umieszczona tabliczka z prawidłowo napisaną nazwą - zapewnia Marta Kwiecień - Zwierzyńska, rzecznik ZDiTM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński