Pytanie nie bez kozery, jako że w listopadzie Ryanair zapowiedział, że rezygnuje z lotów do stolicy na rzecz Krakowa.

- Cieszymy się bardzo z wprowadzenia nowej trasy ze Szczecina do Krakowa - zapewniała wóczas Olga Pawlonka, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanaira w Europie środkowo-wschodniej i na Bałkanach. - Połączenie zostanie uruchomione w kwietniu i zastąpi inną trasę krajową ze Szczecina do Warszawy.

- To jest niezwykle ważne połączenie dla naszych mieszkańców, dla szeroko rozumianego biznesu, dla rozwoju regionu - uważa Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

- Informacja o likwidacji połączenia Ryanair z Lotniska Chopina w Warszawie do Goleniowa mocno nas zaniepokoiła. Tym bardziej, że jak podaje przewoźnik głównym powodem są drastyczne podwyżki opłat lotniskowych pobieranych przez Państwowe Przedsiębiorstwo "Porty Lotnicze". Mieszkańcy Pomorza Zachodniego potrzebują tego połączenia.

Marszałek zwrócił się już do Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" z prośbą o wyjaśnienie uwag wskazywanych przez przewoźnika, a także o uwzględnienie konieczności utrzymania połączenia.

Obłożenie lotów do Warszawy było bardzo duże, bo wynoszące blisko 95 proc. Wśród mieszkańców Szczecina oraz całego Pomorza Zachodniego cieszą się popularnością. Nie może więc dziwić, że upublicznienie przez Ryanair informacji o likwidacji z dniem 7 stycznia 2019 r. połączenia na trasie ze stolicą, wywołało zdziwienie i zarazem niezadowolenie.

Z podawanych przez przewoźnika informacji wynika, że znacząco wzrosły zarówno opłaty handlingowe jak i lotniskowe podbierane przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W specjalnym liście przesłanym do prezesa Portów Mariusza Szpikowskeigo, Województwa Zachodnioporskie wyraża "wysokie zaniepokojenie likwidacją połączeń lotniczych irlandzkiego przewoźnika Ryanair z Lotniska Chopina w Warszawie". Zwraca jednocześnie się z prośbą o ustosunkowanie się do podawanych przez przewoźnika powodów likwidacji połączenia Szczecin Warszawa. List, to także prośba o "uwzględnienie znaczącej potrzeby mieszkańców Pomorza Zachodniego w zakresie utrzymania przedmiotowego połączenia".

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego posiada 18,41 proc. udziałów w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. W ciągu ostatnich 4 lat zainwestował w lotnisko 20 mln zł, dzięki czemu znacząco poprawiła się infrastruktura i wzrosła możliwość rozwoju siatki połączeń.

Tanie loty Szczecin-Kraków? Tak! Ryanair otworzył nowe połączenie

CZYTAJ WIĘCEJ:
Nowe zasady przewozu bagażu: 17.10.2018. Ryanair, Wizz Air i inne - teraz zapłacisz także za bagaż podręczny

PRZECZYTAJ TAKŻE:

OBEJRZYJ WIDEO:

60 Sekund Biznesu: Tylko 25 proc. firm wierzy, że IT jest motorem zmian