Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy listopad to dobra pora na instalację miejskich hamaków w Szczecinie?

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Instalacja hamaków, leżaków i wysiewanie kwietnych łąk - takie zadania na początek jesieni zaplanował w tym roku szczeciński Zakład Usług Komunalnych.

Jeśli na drodze do realizacji inwestycji nie stanie żadna poważniejsza przeszkoda, to z nowej infrastruktury będziemy mogli skorzystać najprędzej w listopadzie lub na początku grudnia, co wywołało sporo negatywnych komentarzy dotyczących dość, oględnie mówiąc, niesprzyjających warunków atmosferycznych do wypoczynku na hamaku lub leżaku.

- Z założenia mają to być obiekty całoroczne i oddanie ich do użytku jesienią nie jest niczym dziwnym. Według specyfikacji przetargowej mają być wykonane z materiałów odpornych na mróz i deszcz. W ostatnich latach często zdarzają się w okresie jesienno-zimowym, w których temperatura w ciągu dnia przekracza szesnaście stopni Celsjusza, w trakcie których będzie można wypróbować nową infrastrukturę - tłumaczy Andrej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Według projektu piętnaście leżaków umiejscowionych będzie na Arkonce. Będą także 4 leżanki obrotowe - w Parku Kasprowicza, a dokładniej za Pomnikiem Czynu Polaków i nad Rusałką. Hamaki natomiast znajdą się w Parku Żeromskiego (6 sztuk), w Parku Kasprowicza (4 sztuki), na Polanie Czerwonej oraz na polanie przy szlaku pieszo-rowerowo-rolkowym przy Arkonce (5 sztuk). Skorzystają z nich również goście Arkonki. Łącznie w całym mieście będzie ich 19.

W Szczecinie powstaną miejskie hamaki i leżaki. Wdrażanie SBO

Niedługo mamy też poznać wykonawcę łąk kwietnych, które mają powstać przy ulicy 26 Kwietnia i przy jeziorku Słonecznym. Choć zdaniem wielu ekspertów najlepszym okresem do wysiewu jest wiosna, to przy odpowiednim doborze nasion możliwy jest również wysiew jesienią.

- Są mieszanki przeznaczone do siewu jesiennego, w miesiącach wrzesień-październik-listopad. Nasiona niektórych roślin muszą się przemrozić, żeby wykiełkować - informuje jeden z producentów łąk kwietnych.

W przypadku szczecińskiej inwestycji wiemy tyle, że mieszanki nie mogą zawierać nasion roślin obcego pochodzenia i roślin inwazyjnych. Muszą być wyprodukowane w Polsce, zawierać co najmniej 26 różnych gatunków, w tym maksymalnie do dwóch gatunków traw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zobacz najciekawsze projekty do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

"Blok Spot" park kieszonkowy - zielone miejsce spotkań i rekreacji na os. Słonecznym

Zobacz najciekawsze projekty do Szczecińskiego Budżetu Obywa...

KOMENTARZ: Ze śpiworem na hamak

Wszyscy lubimy, gdy jesteśmy w czymś najlepsi lub pierwsi na świecie. Jeszcze więcej radości przynoszą nam wieści mówiące o tym, że nasze miasto wyznacza światowe trendy i pokazuje innym jak powinno się realizować inwestycje wybrane w ramach budżetu partycypacyjnego.

Tak się może stać przy okazji otwarcia całorocznych, miejskich hamaków i leżaków. Wszystko wskazuje na to, że pierwsi użytkownicy wypoczynkowej infrastruktury pojawią się na nich w listopadzie lub w grudniu. Nie wyprzedzając faktów to może się okazać, że niezbędnym wyposażeniem miejskich mebli staną się koce, śpiwory i przeciwdeszczowe peleryny. Będziemy wówczas świadkami otwarcia prawdopodobnie pierwszych na świecie tego typu instalacji.

Dobrze, że potrafimy wyprzedać światowe trendy i pokazujemy innym kiedy powinno się oddawać do użytku nowe miejsca do wypoczynku pod chmurką. Po co korzystać z uroków wiosny i lata, skoro można pomarznąć na nowym hamaku w trakcie jesiennej słoty i zimowej zawieruchy? Tymi hamakami pokazujemy różnej maści malkontentom i niedowiarkom, że w Szczecinie można i da się tworzyć rewolucyjne rozwiązania.

Następnym obiektem, który można udostępnić mieszkańcom w oderwaniu od warunków atmosferycznych może być na przykład kwietna łąka. W grudniu z pewnością będzie prezentować się świetnie, a z świeżo zasianych roślin najbardziej zadowolone będą zamieszkujące nasze miasto ptaki.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński