MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ksiądz będzie chodził po kolędzie w Szczecinie i regionie? Będą żywe szopki? Kościół w czasie pandemii

OPRAC.:
Oskar Masternak
Oskar Masternak
Czy w Szczecinie i regionie ksiądz będzie chodził po kolędzie?
Czy w Szczecinie i regionie ksiądz będzie chodził po kolędzie?
Ograniczenia liczby wiernych w kościołach to nie jedyne obostrzenia, które sprawią, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne o tych, które dotychczas obchodziliśmy.

Czy ksiądz będzie chodził po kolędzie w woj. zachodniopomorskim?

- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca. W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele. Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Jakie są zalecenie w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej?

- W rzeczywistości należy przygotować się na przechodzenie już od tego roku na formułę wizyty duszpasterskiej bardziej indywidualnej i rozciągniętej na cały rok, która w obecnym, nadzwyczajnym roku powinna się odbywać po wcześniejszym odpowiednim wytłumaczeniu i przygotowaniu do tego parafian, jeśli warunki epidemiczne będą na to pozwalały - przekazał księżom w naszej archidiecezji Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński ​proponuje również, że księża mogą w kolejne dni zapraszać wiernych na Mszę Świętą o błogosławieństwo dla rodzin i domów np. wg tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej.

-​ Podczas wspomnianych Mszy Świętych można także poświęcać wodę, np. przygotowaną dla wiernych w małych buteleczkach i zachęcić wiernych, aby po powrocie do domów w ramach rodzinnej modlitwy, odprawili krótki, rodzinny obrzęd i pokropili obecnych oraz całe mieszkanie wodą święconą wg wcześniej przygotowanej formuły - czytamy w zaleceniach.

Wszelkie inicjatywy lokalne w związku z wizytą duszpasterską w czasie pandemii muszą być rozważane "z zachowaniem aktualnych przepisów sanitarnych i z odpowiednim wcześniejszym przygotowaniem wiernych oraz z uszanowaniem ich wrażliwości".

Jak będą wyglądać święta w tym roku

Do tej pory Kuria Szczecińsko-Kamieńska nie wydała oficjalnego rozporządzenia dotyczącego organizacji świat w tym roku. W dalszym ciągu obowiązuje jednak dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych.

- Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, którzy zostali objęci kwarantanną, nadzorem epidemicznym lub w rzeczywistej obawie o własne bezpieczeństwo odczuwają zagrożenie zdrowia swojego oraz najbliższych, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie poprzez telewizję, radio lub Internet. Po przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach chorych, personelu medycznego, służb państwowych i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o ustanie pandemii - poinformował abp Andrzej Dzięga.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: Kościół traci autorytet

Czy będą żywe szopki w Szczecinie?

Informacje dotyczące tegorocznych świąt pojawiają się natomiast na stronach poszczególnych parafii.

Na przykład księża Chrystusowcy poinformowali, że w tym roku nie będą organizować żywej szopki przed kościołem przy ul. Bogurodzicy 3 w Szczecinie, która od lat była świąteczną atrakcją dla całych rodzin.

- Tegoroczny Adwent i święta Bożego Narodzenia będą inne niż do tej pory. Nie będzie tradycyjnych rekolekcji i Akatystu śpiewanego w niedziele. Nie będzie wigilijnych spotkań w wielu wspólnotach, ani żywej szopki i tłumnego kolędowania przy żłóbku. Prawdopodobnie nie będzie też kolędy, przynajmniej w dotychczasowej formie - usłyszeli w pierwszą niedzielę Adwentu wierni kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Na odwołanie tegorocznych wizyt duszpasterskich w domach zdecydował się biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Polska to kraj katolicki? Te badania rozwiewają wątpliwości!...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński