Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kleszcz był zakażony? Można to sprawdzić

Anna Folkman
Anna Folkman
Wybierając się do lasu, pamiętajmy o spryskaniu się odpowiednimi preparatami.
Wybierając się do lasu, pamiętajmy o spryskaniu się odpowiednimi preparatami. Sławomir Kowalski / Polska Press
Brak wczesnych objawów zakażenia i nowy gatunek bardzo małych kleszczy sprzyjają coraz większej liczbie przypadków boreliozy. W hurtowniach weterynaryjnych jest test, który pozwala szybko sprawdzić, czy kleszcz był zakażony.

- Od początku roku do końca maja zarejestrowaliśmy 153 przypadki boreliozy z czego 145 zostało potwierdzonych badaniem, 29 osób wymagało hospitalizacji – podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

- Z uwagi na ciepłe zimy, kleszcze z roku na rok atakują coraz szybciej. Miejsca ich występowania to już nie tylko lasy, ale i parki, place zabaw, łąki, parki botaniczne, trawy... - wymienia Małgorzata Kwas, lekarz rodzinny z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki. - Jest około 20 gatunków kleszczy, dla ludzi groźne są dwa – łąkowe i pospolite. Te łąkowe pojawiły się stosunkowo niedawno.

Kleszcze występują w różnych trzech formach, z których każda może być nosicielem dwóch chorób, czyli boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Przed boreliozą nie możemy się ochronić, ale szybkie wykrycie zakażenia, daje większe szanse na wyleczenie i uchronienie przed powikłaniami. Przed niebezpiecznym kleszczowym zapaleniem mózgu chroni nas szczepienie To trzy dawki w odstępach dwóch tygodni i pięciu miesięcy po ok. 120 zł. Szczepienie trzeba powtarzać raz na 5 lat.

- W przypadku boreliozy pierwszym objawem jest rumień pojawiający się w okolicy ugryzienia. Ten jednak nie zawsze występuje, dlatego nigdy nie mamy pewności, czy kleszcz, który znalazł się w naszym ciele nie jest zakażony – zauważa Małgorzata Kwas. - Na dodatek kleszcza łąkowego łatwo można przeoczyć, bo jest on wyjątkowo mały. Dopiero kiedy opije się krwi, możemy go dostrzec, niestety im dłużej jest w ciele, tym większe niebezpieczeństwo, że jeśli jest zakażony, rozwinie się borelioza. Najlepszą metodą byłoby zbadanie wyciągniętego kleszcza. Można to zrobić przy pomocy szybkiego testu. Ten jest dostępny w hurtowaniach weterynaryjnych i składa się z pojemniczka z roztworem, w którym zanurzamy i miażdżymy kleszcza oraz testu, w którym umieszczamy kroplę tego roztworu i czekamy na wynik – podobnie jak w teście ciążowym pojawiają się dwie lub jedna kreska. Zaopatrzę się w kilka takich testów, by szybko w gabinecie móc określić, czy kleszcz jest zakażony. To bardzo istotna informacja zwłaszcza w przypadku wykrycia kleszcza u małego dziecka. Test kosztuje około 30 zł.

Borelioza jest chorobą wielonarządową wywoływaną przez krętki Borrelia burgdorferi. W przebiegu boreliozy rozróżnia się 3 stadia: infekcji wczesnej, w postaci ograniczonych zmian skórnych typu rumienia przewlekłego wędrującego, infekcji uogólnionej, w której dochodzi do dalszego rozwoju zmian skórnych oraz pojawienia się ostrych zmian zapalnych narządów z zajęciem stawów, serca, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, infekcji przewlekłej, rozpoczynającej się ok. 1 roku do kilku lat po zakażeniu charakteryzującej się zmianami skórnymi w postaci przewlekłego zanikowego zapalenia skóry dystalnych części kończyn jak też destrukcyjnymi zmianami zapalnymi stawów, przewlekłym zapaleniem mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych.

W ostatnich dniach w przychodni WOMP przy ul. Bolesława Śmiałego jest coraz więcej przypadków, w których pacjenci zgłaszają się z odnalezionymi w ciele kleszczami. Pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu a to kontaktowi z tymi pajęczakami. Kleszcz może ugryźć dosłownie wszędzie, zdarzają się nawet w miejscach intymnych.

By pozbyć się kleszcza możemy udać się do lekarza rodzinnego i jemu powierzyć to zadanie. Jeśli postanowimy zrobić to sami pamiętajmy, by go nie wykręcać, niczym nie smarować, nie oblewać. Należy chwycić kleszcza plastikową pęsetą lub użyć specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, które można kupić w aptece. Starajmy się go wyciągnąć, pociągnąć tak, by wyszedł cały.

Zasady profilaktyki: stosowanie środków ochrony osobistej (takich jak jasna odzież, dzięki czemu łatwiej zauważyć na niej kleszcza), noszenie długich rękawów, wkładanie nogawek spodni w skarpety lub buty, noszenie wysokich butów oraz butów zakrywających całą stopę, noszenie kapelusza, spryskiwanie odsłoniętej skóry (prócz twarzy) repelentem, pranie i suszenie ubrań w wysokiej temperaturze.

Polecamy na gs24.pl:

Przedstawiamy odzyskane fotografie sprzed lat. Może ktoś rozpozna dziewczynkę na łyżwach lub swoich przodków na starej fotografii. Bardzo prosimy o kontakt na alarm@gs24.pl.

Co za odkrycie! Nasz Czytelnik w ruinach Wiskordu odnalazł s...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński