MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Europie grozi wybuch wulkanu? Naukowcy ostrzegają przed coraz większą aktywnością wulkaniczną

js
Czy Europie grozi wybuch wulkanu? Naukowcy ostrzegają
Czy Europie grozi wybuch wulkanu? Naukowcy ostrzegają 123rf
W czasopiśmie „Geophysical Journal International” pojawił się artykuł o wzmożonej aktywności wulkanicznej w paśmie górskim Eifel w południowo-zachodnich Niemczech. Teoretycznie erupcja wulkanu w tym miejscu mogłaby wręcz zmienić klimat całego kontynentu. Na nasze nieszczęście obserwowane przez naukowców zjawiska tylko się nasilają.

Geolodzy o pasmie górskim Eifel: to najbardziej aktywne wulkanicznie miejsce w Europie

Geolodzy na łamach czasopisma „Geophysical Journal International” ostrzegają, że obserwowana w rejonie pasma górskiego Eifel aktywność wulkaniczna stale się wzmaga. Skorupa ziemska w tym miejscu jest cieńsza niż na reszcie kontynentu. Wulkan może się tam znajdować nawet do 400 metrów pod ziemią.

Teren gór Eifel jest znany z wulkanów. Podejrzewa się, że to właśnie tamtejszy wulkan jest odpowiedzialny za powstanie jeziora Laacher See. Erupcja w pobliżu jeziora miała miejsce 13000 lat temu. Siła wybuchu mogła być porównywalna do tej z czerwca 1991 roku, gdy wybuch wulkanu Pinatubo spowodował śmierć około 800 osób i obrażenia setek kolejnych.

Badanie opierało się na danych GPS pobieranych z anten ustawionych w Europie Zachodniej. Śledzą one subtelne ruchy na powierzchni Ziemi – prawdopodobnie spowodowane rosnącym pióropuszem płaszcza powierzchniowego.

Prof. Corne Kreemer, główny autor nowych badań stwierdził:

Większość naukowców zakłada, że aktywność wulkaniczna w Eifel należy już do przeszłości. Ale łącząc kropki wydaje się jasne, że coś wisi w sercu północno-zachodniej Europy. (…) Obszar Eifel jest jedynym obszarem w badaniu, w którym ruch podłoża wydawał się znacznie większy niż oczekiwano.

Czy Europa powinna się bać wulkanu w paśnie Eifel?

Naukowcy uspokajają, że na razie nie można mówić o pewnym ryzyku wulkanicznym i sejsmicznym. Na razie należy się skupić na obserwacji zjawisk w tym regionie:

Nie oznacza to, że wybuch lub trzęsienie ziemi jest bliskie, a nawet możliwe. (…) Planujemy kontynuować monitorowanie tego obszaru przy użyciu różnych technik geofizycznych i geochemicznych, aby lepiej zrozumieć i oszacować potencjalne ryzyko.

Najczarniejszy ze scenariuszy ujmujących wybuch wulkanu mówi o tym, że Europa mogłaby stanąć w obliczu zagrożenia klimatycznego. Teoretycznie wielka erupcja mogłaby doprowadzić do wywołania m.in. kwaśnych deszczy.

Źródło: Sciencedaily.com/O2.pl/Geophysical Journal International

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy Europie grozi wybuch wulkanu? Naukowcy ostrzegają przed coraz większą aktywnością wulkaniczną - Gazeta Pomorska

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński