Czy egzema jest niebezpieczna dla zdrowia?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
W obecnych czasach skóra bez jakichkolwiek niedoskonałości to rzadkość. Zmiany klimatyczne, różnego rodzaju zanieczyszczenia, zmiana stylu życia sprawiają, że nasza skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Czasami również zdarza się, że przyczyna złego stanu skóry tkwi w naszym organizmie i wiąże się z jego reakcją immunologiczną na działanie danej substancji, która może okazać się potencjalnym alergenem. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku powszechnie występującej dermatozy, jaką jest egzema. Sprawdź, w jaki sposób sobie z nią radzić.

Czym jest egzema?

Egzema, atopowe zapalenie skóry czy wyprysk atopowy – wszystkie z tych określeń odnoszą się do jednej z najczęściej występujących dermatoz skóry. Objawia się ona bardzo silnym swędzeniem i zaczerwienieniem skóry, a także występowaniem stanu zapalnego poprzez kontakt z określonym alergenem.

Egzema nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie można zarazić się nią od innej osoby na przykład poprzez dotyk, ślinę czy drogą kropelkową. Nie jest to także choroba, która w bezpośredni sposób zagraża naszemu zdrowiu. Mimo to warto pamiętać, że objawy egzemy i skóra atopowa mogą być na tyle uciążliwe, że są w stanie skutecznie utrudniać chorej osobie prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a łatwe do zauważenia zmiany skórne są w stanie negatywnie wpłynąć na samopoczucie oraz kontakty chorego z innymi osobami.

Skąd bierze się egzema?

Egzema to dermatoza, której przyczyny występowania mogą okazać się bardzo skomplikowane. Przede wszystkim wśród osób cierpiących na tę chorobę zwykle stwierdza się wrodzoną skłonność do alergii oraz mocno przesuszonej skóry. Oznacza to, że egzema jest schorzeniem, którego źródło tkwi w naszych genach. Co więcej, przeprowadzane w tej kwestii badania wykazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka jest znacznie wyższe, jeśli jedno lub oboje rodziców także zmagają się z tą chorobą.

Jednak uwarunkowania genetyczne nie są jedyną przyczyną powstawania egzemy. Wpływ na jej obecność mogą mieć zarówno czynniki immunologiczne, jak i środowiskowe. Skóra atopowa u osoby chorej na egzemę nie zabezpiecza organizmu przed wnikaniem szkodliwych i drażniących substancji ze środowiska, dlatego choroba ta może rozwinąć się nawet u niemowlęcia.

Do czynników, które mogą nasilać objawy egzemy lub spowodować jej nawrót, zalicza się:

 • zakażenia skóry;
 • zanieczyszczenia środowiska;
 • dużą wilgotność powietrza;
 • wahania temperatury;
 • nadmierną potliwość;
 • silny stres;
 • różnego rodzaju alergeny.

Alergenami w przypadku egzemy mogą okazać się zarówno spożywane przez nas produkty, jak i wszelkiego rodzaju substancje, np. syntetyczne składniki kosmetyków, drażniące środki chemiczne, niektóre z materiałów (szczególnie wełna) czy niektóre leki.

Objawy egzemy

W jaki sposób rozróżnić, że mamy do czynienia z egzemą? Objawy tej choroby są stosunkowo łatwe do rozpoznania:

 • rumień i zaczerwienienie skóry;
 • silny świąd, który może nasilać się nocą i powoduje, że chory zaczyna drapać zmienioną chorobowo skórę;
 • bardzo sucha skóra;
 • występowanie grudek i pęcherzyków (pęcherzyki pękając, zlewają się i tworzą większe wykwity);
 • charakterystyczne strupki będące efektem wtórnego zakażenia;
 • nawrotowy charakter zmian skórnych;
 • charakterystyczna lokalizacja zmian (w zależności od wieku).

Skóra atopowa – jak sobie z nią radzić?

Skóra atopowa może okazać się bardzo trudna i wymagająca w codziennej pielęgnacji. Wiele składników zawartych w kosmetykach może ją łatwo podrażnić, przesuszyć i sprawić, że objawy egzemy staną się nasilone. Skóra atopowa zarówno u niemowląt, dzieci, jak i dorosłych jest niezwykle wrażliwa, dlatego też należy obchodzić się z nią w odpowiedni sposób.

Posiadając skórę atopową, zdecydowanie należy unikać kosmetyków, które w swoim składzie mogą zawierać substancje o działaniu wysuszającym i drażniącym. Zalicza się do nich między innymi alkohol etylowy, SLS-y, sztuczne barwniki, konserwanty, parabeny, a także syntetyczne kompozycje zapachowe. Aby zadbać o skórę atopową, należy przede wszystkim sięgać po emolienty, czyli dermokosmetyki, które mocno nawilżają oraz zabezpieczają skórę, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną.

Dodaj ogłoszenie