Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będą u nas stacjonować F-35 lub F-16? Świdwin rozpoczyna przygotowania

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Su-22 ze świdwińskiej bazy lotniczej
Su-22 ze świdwińskiej bazy lotniczej Radek Koleśnik
Kolejny krok w kierunku powstania bazy nowych myśliwców F-35 w Świdwinie. Wojsko wybrało właśnie wykonawców prac budowlanych w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego.

Dokładny zakres prac jest oczywiście tajny. Tak samo jak przyszłe przeznaczenie 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują dożywające swoich dni poradzieckie samoloty Su-22 i śmigłowce W-3 Sokół. Przypomnijmy, że w lecie zeszłego roku zlecono w Świdwinie prace na budowę nowej remizy lotniczej straży pożarnej za 21,4 milionów złotych. Nie ulega wątpliwości, że świdwińskie lotnisko jest przygotowywane na przyjęcie wielozadaniowych myśliwców. Czy będą to zamówione niedawno przez Polskę ultranowoczesne amerykańskie F-35 z polskim przydomkiem Harpie? Tak się przypuszcza, choć szef Ministerstwa Obrony Narodowej zapowiedział niedawno, że pierwsza eskadra F-35 będzie stacjonować w bazie w Łasku. Defence24 spekuluje więc, że być może Świdwin stanie się domem jakiejś eskadry F-16 (dotychczasowych lub nowej, bo Polska chce dokupić także i te myśliwce).

Zobacz także: Andrzej Kierzek, zastępca prezydenta Koszalina i Anna Grabuszyńska-Hewelt, dyrektor ZDiT o łataniu dziur w ulicach

21. BLT w Świdwinie od początku była wymieniana jako potencjalne miejsce stacjonowania zamówionych niedawno przez polską armię amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-35. - Z oczywistych powodów nie o wszystkim mogę mówić, ale nie ukrywam, że z rozbudową infrastruktury 21. Bazy wiążemy ogromne nadzieje i także jako miasto szykujemy się do wielkiego skoku - mówił w rozmowie z nami kilka miesięcy temu burmistrz Świdwina Piotr Feliński. Nie ukrywał, iż bardzo chciałby, aby stacjonowały tu nowe samoloty polskiej armii. - To oznacza, że przybędzie około 800 etatów związanych z obsługą samolotów. Do tego dojdą rodziny lotników i cywilnych pracowników. Liczymy, że może przybyć od 2-3 tysięcy mieszkańców (dziś w Świdwinie mieszka około 16 tysięcy osób - red.).

- Musimy zatroszczyć się o sferę mieszkaniową, komunalną, oświatową -wymianieł Piotr Feliński. Podkreślał, że Świdwin znalazł się na liście miast zagrożonych wyludnieniem, a to ułatwia pozyskanie pieniędzy pomocowych.

Obecnie Świdwin jest jedynym domem polskich samolotów bombowo-szturmowych radzieckiej produkcji Su-22. Konstrukcyjnie Su-22 to samolot mocno już przestrzały, ale ponieważ nie ma go czym zastąpić, jest wciąż modernizowany. - Z tego co wiem, wydłużony zostanie resurs świdwińskich Su-22, do których zakupiono nowe silniki - dodawał Piotr Feliński. - Ich następcy powinni się pojawić w świdwińskiej bazie w latach 2027-28. Do tego czasu infrastruktura lotniskowa musi być oczywiście gotowa.

32 myśliwce piątej generacji F 35A Lightning II Lockheed Martin wraz z całym wyposażeniem towarzyszącym i usługami szkoleniowymi mają kosztować w sumie około 4,6 miliardów dolarów. Umowę z USA podpisano w 2020 roku. F-35 zastąpią poradzieckie Mig-29 i Su-22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy będą u nas stacjonować F-35 lub F-16? Świdwin rozpoczyna przygotowania - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński