"Czujemy się oszukani". Medycy w regionie włączyli się do...

  "Czujemy się oszukani". Medycy w regionie włączyli się do protestu

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  W piątek w placówkach medycznych zorganizowało czarny protest. Wzięli w nim udział m.in. diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz technicy, którzy czują się pomijani przez ministerstwo zdrowia.
  "Czujemy się oszukani". Medycy w regionie włączyli się do protestu
  Miało być 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia w trzy lata, jest 4,67 proc. w 2018 roku i będzie 6 proc. w 2025 roku. Pacjent miał być najważniejszy, tymczasem chorzy nadal płacą za badania laboratoryjne, fizjoterapię, porady psychologiczne. Miało być skrócenie kolejek, ale pacjenci nadal w nich tkwią, miała być poprawa płacy i pracy wszystkich pracowników a jest dzielenie ich na lepszych i gorszych. Miały być spotkania i dialog, ale głos diagnostów, fizjoterapeutów itd. jest ignorowany. To stwierdzenia, które pojawiły się na plakatach przygotowanych przez Porozumienie Zawodów Medycznych, które można było w piątek spotkać w wielu miastach Polski.  - Protest został zorganizowany spontanicznie, ale nie mówimy ostatniego słowa - mówi Magdalena Grudzień, diagnosta laboratoryjny ze szpitala w Szczecinku, koordynatorka akcji w Zachodniopomorskiem. - Czujemy się oszukani, bo nikt nas nie bierze pod uwagę, jesteśmy pomijani, tymczasem to dzięki naszej pracy lekarze stawiają diagnozy.


  Do ogólnopolskiego "Czarnego protestu" włączył się m.in. Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Również w naszym szpitalu, część personelu, ta, która mogła, przyszła ubrana na czarno, część nosi czarne przepaski - mówi Dorota Konkolewska, prezes szpitala. - Trzeba przy tym zaznaczyć, że nasza placówka funkcjonuje, jak co dzień. Protest w żaden sposób nie jest odczuwalny dla naszych pacjentów. To jedynie symboliczny manifest i akt poparcia określonych założeń. Pani prezes mówi otwarcie o tym, że personel jest za tym, by finansowanie całej służby zdrowia odbywało się na odpowiednim poziomie i jeśli zajdzie taka potrzeba, szpital będzie się włączał w kolejne protesty.

  Współpraca Joanna Maraszek

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów