MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery lata i siedem ofiar śmiertelnych. Potrzebna druga nitka obwodnicy Kobylanki!

Grzegorz Drążek [email protected]
Wjeżdżając od Stargardu na obwodnicę Kobylanki kierowcy mają dla siebie tylko jeden pas ruchu w kierunku Szczecina. Podobnie jest w drugą stronę.  Na zdjęciu finał tragicznego wypadku z 10 maja 2013, w którym zginął 25-letni kierowca
Wjeżdżając od Stargardu na obwodnicę Kobylanki kierowcy mają dla siebie tylko jeden pas ruchu w kierunku Szczecina. Podobnie jest w drugą stronę. Na zdjęciu finał tragicznego wypadku z 10 maja 2013, w którym zginął 25-letni kierowca Grzegorz Drążek
Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa pilnie potrzebuje drugiej jezdni. Bez niej jest bardzo niebezpiecznie. Przez cztery lata w wypadkach tam zginęło już siedem osób.

Zachodniopomorscy politycy wspomagają kierowców w walce o drugą jezdnię obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. W Głosie pisaliśmy na ten temat niejeden raz. Alarmowaliśmy, że teraz, kiedy jest tylko po jednym pasie ruchu w stronę Szczecina i Stargardu, jest tam bardzo niebezpiecznie. Od 2009 roku, kiedy otwarto obwodnicę, w wypadkach na tym odcinku drogi krajowej numer 10 zginęło siedem osób. Stargardzcy policjanci, na których terenie działania jest obwodnica Kobylanki, przyznają, że brak drugiej nitki to wielki problem. Dwie jezdnie po dwa pasy ruchu na każdej, do tego oddzielone barierką, zapewniają większe bezpieczeństwo.

- Niewątpliwie druga nitka tej obwodnicy jest potrzebna - uważa asp.szt. Jacek Staniszewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. - Na dalszej części drogi numer 10, od Lipnika do Świętego, nie ma tylu poważnych zdarzeń.

Po ostatnim śmiertelnym wypadku w maju tego roku, radni miejscy Stargardu podjęli uchwałę, w której zaapelowali do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o dokończenie budowy obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa. Wczoraj w tej sprawie wypowiedział się też zarząd województwa zachodniopomorskiego. Do premiera skierowany zostanie list z apelem o ukończenie tej drogi. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady sejmiku.

- W opinii zarządu województwa północna jezdnia obwodnicy jest tak istotnym ogniwem w przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S10, że za zadanie szczególnej wagi należy uznać realizację tej inwestycji w nowym okresie programowania - informują pracownicy biura informacji urzędu marszałkowskiego. - W stanowisku podkreślono, że droga krajowa nr 10 w krajowej sieci infrastrukturalnej ma kapitalne znaczenie, bo nie tylko łączy Szczecin z aglomeracjami bydgosko-toruńską i warszawską, ale także jest ważną trasą tranzytową na osi wschód-zachód. Zapewnienie właściwej przepustowości, bezpieczeństwa ruchu oraz komfortu jazdy mają więc priorytetowe znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu oraz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Budowa drugiej nitki ma pomóc w stworzeniu kompleksowej zachodniopomorskiej sieci drogowej o wysokich parametrach jakościowych. Druga jezdnia, która cały czas pozostaje w sferze niezrealizowanych obietnic GDDKiA, ma mieć 6,4 km.

- Jej budowa rozwiąże problemy komunikacyjne, a także zapobiegnie wielu niebezpiecznym zdarzeniom, których powodem jest właśnie ponadsześciokilometrowe zwężenie drogi krajowej numer 10 na dojeździe do Szczecina - uważają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Wypadki na obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa:


Tragiczny wypadek. Nie żyje 25-letni kierowca [szczegóły]

**

Wypadek na obwodnicy Zieleniewa. Zderzyły się trzy autaObwodnica Kobylanki. Druga nitka będzie dopiero po 2013 rokuW wypadku pod Kobylanką zginęło dwóch młodych mieszkańców StargarduŚmiertelne wypadki na obwodnicy Kobylanki. Kierowcy: "To wina braku drugiej jezdni"Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński