Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterodniowy tydzień pracy w UE? Krótszy dzień pracy to odpowiedź na kryzys gospodarczy i klimatyczny

asz
Krótszy, czterodniowy tydzień pracy to propozycja dla państw europejskich złożona przez polityków lewicy. Takie rozwiązanie ma ratować gospodarkę w kryzysie wywołanym pandemią, ale także pozytywnie wpłynąć na klimat.
Krótszy, czterodniowy tydzień pracy to propozycja dla państw europejskich złożona przez polityków lewicy. Takie rozwiązanie ma ratować gospodarkę w kryzysie wywołanym pandemią, ale także pozytywnie wpłynąć na klimat. istock.com
O tym, by wprowadzić czterodniowy tydzień pracy w niektórych kręgach mówiło się już wcześniej w kontekście ochrony środowiska czy też polepszania wydajności pracowników. Teraz doszedł jeszcze jeden aspekt – przeciwdziałanie kryzysowi. O krótszy tydzień pracy do państw europejskich apeluje lewica.

Koronawirus zrujnował gospodarkę. Krótszy tydzień pracy ją uratuje?

Czterodniowy tydzień pracy to pomysł Johna McDonnella, polityka Partii Pracy i kanclerza skarbu w gabinecie cieni. Jego zdaniem takie rozwiązanie powinno zostać wdrożone w części krajów Europy, jako wsparcie dla znajdującej się w kryzysie gospodarki. Europejscy politycy lewicy popierają ideę skrócenia tygodnia pracy.

List zachęcający do wdrożenia krótszego tygodnia pracy przekazano wielu przywódcom państw europejskich – trafił m.in. do Angeli Merkel i Borisa Johnsona. Poruszono w nim takie kwestie, jak:

  • historyczne ratowanie miejsc pracy poprzez zmniejszanie liczby roboczogodzin,
  • wpływ zmiany systemu pracy nie tylko na gospodarkę, ale także na klimat,
  • technologiczne możliwości pozwalające skrócić czas pracy.

Zdaniem autorów listu, krótszy tydzień pracy miałby zapewnić pracę większej liczbie ludzi – historia zna wiele przypadków, gdy w dobie kryzysu podział pracy ulegał zmianom po to, by zapewnić zajęcie osobom bezrobotnym lub zagrożonym bezrobociem przez zdjęcie części obowiązków z innych pracowników.

Co istotne, sygnatariusze listu postulują o to, by czterodniowy tydzień pracy nie odbił się na zarobkach – wynagrodzenia nie miałyby być zmniejszane pomimo skrócenia godzin pracy.

Czterodniowy tydzień pracy to nie nowa koncepcja. Jakie zalety ma krótszy czas pracy?

Europejska lewica nie jest pierwsza, ani zapewne ostatnia, w sugerowaniu skrócenia tygodnia pracy. W ostatnich latach temat podnoszony jest coraz częściej, a niektóre firmy nie czekają na zmiany w prawie i same wdrażają u siebie różne rozwiązania, dzięki którym pracownicy pracują krócej, bez utraty części wynagrodzenia. Relacje tych, którzy zdecydowali się wdrożyć na swoim podwórku krótszy tydzień pracy są obiecujące: pracodawcy deklarują, że skrócenie tygodnia pracy pozytywnie wpłynęło na efektywność pracowników, ci zaś mówią o poprawie zdrowia psychicznego.

O tym, by wprowadzić krótszy tydzień pracy już na początku 2020 roku mówiła premier Finlandii Sanna Marin. Z kolei już po wystąpieniu gospodarczych skutków pandemii koronawirusa, czterodniowy tydzień pracy pojawił się jako temat w Nowej Zelandii, gdzie premier Jacinda Ardern zapowiedziała, że będzie promowała takie rozwiązanie.

Źródła: rp.pl, pulshr.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czterodniowy tydzień pracy w UE? Krótszy dzień pracy to odpowiedź na kryzys gospodarczy i klimatyczny - Kurier Lubelski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński