Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czosnek na co dzień

SN
Żadne inne warzywo nie powstrzymuje tak skutecznie choroby nowotworowej.

Mowa o czosnku, którego właściwości przeciwrakowe zaskakują naukowców. Analizy sugerują, że znajdujące się w tej roślinie związki chemiczne są w stanie zahamować rozwój niektórych raków atakujących układ pokarmowy człowieka, przede wszystkim - raka jelita. Badacze nie dysponują stuprocentowymi dowodami potwierdzającymi niezwykłą moc czosnku, niemniej liczne testy laboratoryjne wyraźnie sugerują, że regularne spożywanie tego warzywa powinno być ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej.

O tym, że substancje znajdujące się w czosnku wzmacniają nasz system obronny, wiadomo od dawna. W latach 90 XX w. pojawiły się pierwsze prace sugerujące, że siła lecznicza tych związków może być większa niż sądzono. Czosnkiem zainteresowały się liczne zespoły badawcze. Przede wszystkim próbowano wyjaśnić, jaka dawka wzmacnia komórki człowieka, chroniąc je przed chorobą. Za równie ważny cel uznano sprawdzenie, które organy i tkanki są szczególnie wrażliwe na dietę czosnkową. Jedną z grup badawczych kierował nowozelandzki chemik Rex Munday z Ruakura Research Centre w Hamilton. Doszedł on do wniosku, że optymalna dawka to około pół ząbku czosnku dziennie.

Munday i jego współpracownicy prowadzili eksperymenty na szczurach. Karmili gryzonie różnymi dawkami dwusiarczku dwualilu (DADS) - substancji czynnej w czosnku, która w organizmie ssaka przekształca się w inny związek zwany alicyną charakteryzujący się silnym działaniem bakteriobójczym. Badacze zauważyli, że alicyna i w mniejszym stopniu również inne związki siarki, które znajdują się w czosnku, usuwają z jelit toksyny mogące zainicjować rozwój nowotworu. Podczas jednego z eksperymentów stwierdzono, że najwięcej alicyny wydzielało się u szczura wtedy, gdy dzienna dawka DADS wynosiła 0,03 mg na każde 100 g masy zwierzęcia. Jeśli ten wynik odniesiemy do ludzi - daje to około pół ząbku świeżego czosnku dziennie. Świeżego, bo w wyniku obróbki cieplnej - gotowania, smażenia czy pieczenia - warzywo to traci większość swojej uzdrawiającej mocy i aby osiągnąć podobny efekt profilaktyczny, trzeba by spożyć 10 razy większą dawkę.

Badania nad czosnkiem prowadzili też naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii w Filadelfii (USA). Podczas wykonanych przez nich eksperymentów dwusiarczek dwualilu zniszczył komórki raka jelita grubego, które pobrano od ludzi i wszczepiono myszom. Zwierzętom trzy razy w tygodniu podawano po 1 mg substancji. Pozytywne efekty terapii pojawiły się po dwóch tygodniach. DADS doprowadził też do zagłady komórek rakowych hodowanych w laboratorium, a pochodzących od osób cierpiących na nowotwory złośliwe okrężnicy, skóry i płuc. - Choć wiele jeszcze pozostaje do wyjaśnienia, większość z nas nie ma wątpliwości, że czosnek wzmacnia układ odpornościowy człowieka - mówi Munday. - Ma to podstawowe znaczenie w walce z nowotworami. Im silniejszy jest organizm, tym skuteczniej może likwidować komórki rakowe. Niektórzy uważają nawet, że czosnek powinien być stosowany nie tylko profilaktycznie, ale wręcz jako lek - dodaje naukowiec.

Mechanizm nękania nowotworu przez substancje zawarte w czosnku nie został dokładnie poznany. Przypuszcza się, że DADS i inne związki siarki tworzą wspólnie kompleks blokujący podział komórek rakowych. W ten sposób hamują wzrost guza nowotworowego i opóźniają wystąpienie przerzutów. Dodajmy, że czosnek ma też inne zalety. Niszczy wiele rodzajów bakterii, grzybów i wirusów atakujących nasz organizm, prawdopodobnie ma też korzystny wpływ na pracę serca, gdyż - jak sugerują niektóre badania - zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński