MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. Odpowiedź do pytania na maturę z polskiego

Magdalena Konczal
Jedno z pytań jawnych ma maturę ustną z polskiego brzmi: "Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst". Przedstawiamy opracowanie tego zagadnienia.
Jedno z pytań jawnych ma maturę ustną z polskiego brzmi: "Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst". Przedstawiamy opracowanie tego zagadnienia. pixabay/ anassar
Matura ustna z języka polskiego 2023 składa się z dwóch części. Novum są jawne pytania, z którymi uczniowie muszą się wcześniej zapoznać. Pierwszy temat brzmi: „Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto odpowiedź do pytania na maturę ustną. Pokazujemy przykładowe opracowanie tematu, wyjaśniamy, jaką postawić tezę i w jaki sposób powinna wyglądać argumentacja, a także, do których kontekstów warto się odwołać. Warto zainspirować się tym tekstem przy tworzeniu własnego opracowania.

Spis treści

Matura ustna z polskiego na innych zasadach od 2023. Jak będzie wyglądał egzamin?

Egzamin ustny z polskiego w 2023 roku będzie wyglądał inaczej, niż ten, który odbywał się w formule 2015. Oprócz pytania na podstawie tekstu ikonicznego, literackiego lub związanego z językiem, uczeń będzie musiał także wylosować jedno z pytań jawnych na maturę 2023. W związku z tym warto zapoznać się z nimi już wcześniej.

Jak będzie wyglądała matura ustna z polskiego 2023? Przedstawiamy jej przebieg:

  • Zdający losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich dotyczy lektury obowiązkowej (pytanie jawne) drugie innych tekstów kultury, zdający omawia je na podstawie tekstu np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).
  • Na przygotowanie się do odpowiedzi uczeń ma 15 minut. W tym czasie może stworzyć notatki i przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia, które będzie chciał omówić w trakcie swojej wypowiedzi.
  • Na podstawie przygotowanych materiałów uczeń przez około 10 minut wygłasza wypowiedź monologową.
  • Na koniec zdający odpowiada na pytania egzaminatorów. Na tę część egzaminu przewidziano około 5 minut.
Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat zmniejszenia liczby pytań jawnych na maturze ustnej?

Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać na ustnej maturze z polskiego, wynosi 30 punktów. Sporo osób zastanawia się, czy można nie zdać egzaminu ustnego. Okazuje się, że tak. Trzeba zdobyć minimum 30 proc., czyli przynajmniej 9 punktów.

Warto wcześniej zapoznać się z pytaniami jawnymi na maturę ustną. Chcąc przyjść z pomocą maturzystom, przedstawiamy opracowanie tematu: „Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”.

Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych ci fragmentów Księgi Rodzaju. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Wstęp: Relacja Boga z człowiekiem to temat, który był podejmowany przez rozmaitych twórców na przestrzeni poszczególnych epok. Jednak swój początek (zgodnie z chrześcijańską wizją) miał w Księdze Rodzaju. To właśnie tam zostały przedstawione losy pierwszych ludzi i ich kontakt ze Stwórcą. Bóg obdarzył Adama i Ewę wolną wolą, w związku z tym mogli decydować nie tylko o sobie samych, ale także o tym, czy chcą być Bogu posłuszni, ufać mu i utrzymywać z nim kontakt.

Teza: Trudna, burzliwa, ale także pełna miłości – takimi słowami można by określić relację człowieka z Bogiem.

Omówienie fragmentów z Księgi Rodzaju: Bóg stworzył cały świat i podarował go człowiekowi. W swojej hojności powierzył Adamowi i Ewie opiekę nad wszystkimi zwierzętami i przyrodą. Stworzył ludzi na swój obraz, chciał, by byli niezależni, dlatego podarował im wolną wolę. Pierwsi rodzice mogli korzystać ze wszystkiego, co stworzył Bóg, Stwórca, myśląc o dobru człowieka, zabronił mu jednak spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła.

Początkowo relacja człowieka z Bogiem była bardzo zażyła. Adam i Ewa nie bali się i nie wstydzili Stwórcy, żyli z nim w bliskości, ciesząc się darami, które otrzymywali od Stwórcy. Niczego im nie brakowało, mieli wszystkiego pod dostatkiem. Kontakt człowieka i Boga był pełen bojaźni bożej, miłości i szacunku.

Relacja ta zupełnie się odmieniła, gdy człowiek, korzystając z wolnej woli, postanowił sprzeciwić się Bogu. Ewa, zwiedziona przez węża, posmakowała owocu z drzewa poznania dobra i zła, poczęstowała także Adama. Grzech popełniony przez pierwszych ludzi (nieposłuszeństwo) sprawił, że człowiek oddalił się od Boga, zaczął się go wstydzić, ich bliska relacja została zerwana. Pierwsi ludzie nie tylko musieli zostać wydaleni z Edenu, a więc niejako sami na siebie wydali wyrok nieszczęścia i tułaczki, ale także stracili kontakt z kochającym ich Stwórcą.

Dalsze losy zawarte w Księdze Rodzaju pokazują, że relacja człowieka z Bogiem może być pełna ufności, miłości i bliskości, ale także buntu, złości i nieposłuszeństwa. Te dwie skrajne postawy symbolizują synowie Adama i Ewy: Abel – bogobojny, wierny i posłuszny oraz Kain – zazdrosny morderca, który kierując się własnymi żądzami, zabił brata.

Odwołanie do wybranego kontekstu: Dwie różne postawy relacji człowieka z Bogiem zostały przedstawione także w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Główny bohater dramatu – Konrad – nie jest w stanie zaakceptować boskiego porządku, wywyższa się, chce być równy z Bogiem. Wchodzi z nim w dialog, który ma znamiona kłótni. Widać to szczególnie w scenie Wielkiej Improwizacji, gdy bohater stawia Stwórcy konkretne pytania i zarzuty („Jeśli w milion ludzi krzyczących »ratunku!«, nie patrzysz jak w zawiłe równanie rachunku”).

Konrad w mocnych słowach prosi Boga o to, by dał mu, choć część władzy, odznacza się więc pychą. Jednak jego duma spowodowana jest nie chęcią osiągnięcia własnego szczęścia, ale chęcią niesienia szczęścia ludzkości. Nie da się jednak ukryć, że ta postawa wobec Boga odznacza się brakiem pokory.

W III części „Dziadów” widzimy także zupełnie inną postawę wobec Stwórcy. Ks. Piotr uniża się, określa się mianem prochu i popiołu. Bohater w rozmowie z Bogiem nie klęczy, ale leży krzyżem, co również pokazuje jego uniżenie względem Stwórcy. Mówi o sobie jako o „starym grzeszniku”. W tym fragmencie „Dziadów” Mickiewicza relacja człowieka z Bogiem opiera się na posłuszeństwie. Człowiek ma świadomość, że jest jedynie stworzeniem, a Bóg Stwórcą, dlatego też przyjmuje postawę pełną zaufania w miłosierdzie boże i w taki też sposób odnosi się do Boga.

Inne przykładowe konteksty:

  • Pieśń „Czego chcesz od nas Panie” Jana Kochanowskiego;
  • „Bogurodzica”;
  • Obraz „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga.

Zakończenie: Relacja człowieka z Bogiem może być różna. Dużo zależy od tego, na co zdecyduje się człowiek: czy przyjmie postawę ufności i zaakceptuje to, że jest jedynie stworzeniem, czy też będzie się buntował przeciwko boskim zasadom. Warto na koniec zaznaczyć, że te dwie postawy można ze sobą połączyć, człowiek ma prawo rozmawiać z Bogiem, zadawać mu pytania, mówić o swoich wątpliwościach, bo właśnie w taki sposób budowana jest relacja. Ważne jest jednak, by w tym wszystkim pamiętał o bożej miłości i tym, że Bóg stworzył świat z myślą o nim. Taką postawę reprezentuje, chociażby biblijny Hiob.

Lista jawnych pytań na maturę ustną z polskiego 2023

Jawnych pytań na maturę ustną z polskiego jest 110. Warto więc już teraz zacząć przygotowywać się do egzaminu. W galerii znajdują się wszystkie zagadnienia, z którymi muszą zapoznać się uczniowie:

Aktualne jawne pytania na maturę 2023.

Pytania jawne na maturę ustną z polskiego 2023. Wszystkie py...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński