Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek syty, chociaż żołądek pusty

Supernowa
Trzysta otyłych osób nosi w żołądku specjalne implanty, które generują prąd o niewielkim natężeniu.

Zadaniem tych wstrząsów elektrycznych jest zmylenie układu pokarmowego. Urządzenie skonstruował włoski naukowiec Valerio Cigaina. Uznał on, że wprowadzenie w błąd żołądka i jelit może być korzystne dla zdrowia. Dlaczego? Wcześniej wykonane przez niego eksperymenty, najpierw na zwierzętach, a następnie na kilku ochotnikach, wykazały, iż jest to dobry sposób na zablokowanie uczucia łaknienia.

Dla ludzi bardzo otyłych, którzy mają co najmniej kilkadziesiąt procent nadwagi, może to być realna alternatywa wobec zabiegów chirurgicznych polegających na dzieleniu żołądka na dwie komory - twierdzi naukowiec. Celem takich operacji jest zmuszenie otyłej osoby do ograniczenia ilości przyjmowanych pokarmów. Podobną rolę ma pełnić implant. Inicjowane przez niego, z częstotliwością 12 razy na minutę, elektrowstrząsy wywołują uczucie sytości. - Terapia jest bezbolesna, a pacjent nie odczuwa obecności obcego ciała - przekonuje Cigaina.

Tłumaczy on, że implant osłabia czynności ruchowe żołądka i jelit. Wzbudzany przezeń prąd zwęża także średnicę dwóch otworów: wpustu, którym treść pokarmowa dostaje się do żołądka z przełyku, oraz odźwiernika odprowadzającego częściowo przetrawiony pokarm do dwunastnicy.

- To sprawia, że już mały objętościowo posiłek wywołuje uczucie sytości. Najpierw spada ilość przyjmowanych kalorii, a potem masa ciała - podkreśla włoski badacz. Prawo do produkcji urządzenia wykupiła jedna z amerykańskich firm medycznych, która testuje go na ludziach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński