Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Uczestniczki zachęcały do badań profilaktycznych, bo życie jest bezcenne

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Na Jasnej Górze w sobotę (2 października) odbyła się 24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. W Pielgrzymce Amazonek uczestniczyło kilka tysięcy osób. Wydarzenie od lat organizują Częstochowskie Amazonki, na których czele stoi prezes Elżbieta Markowska.

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystej mszy świętek, która była celebrowana na jasnogórskich błoniach w ramach 24. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Głównie było to panie, które przeszły tę ciężką chorobę, ale często towarzyszyły im rodziny, przyjaciele i bliscy, którzy wspierali ich podczas walki o zdrowie.

Uczestniczki pielgrzymki przynieśli ze sobą słoneczniki, które są symbolem pielgrzymki.  Słonecznik to kwiat słońca, a słońce to podstawa życia, które jest najcenniejszym darem, szczególnie cenionym przez Amazonki.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przed rozpoczęciem mszy świętej odśpiewano hymn Amazonek, a także odczytano list Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, które podkreślała, że bycie ambasadorką Amazonek to dla niej zaszczyt i duma.

- Jest to największe święto dla Amazonek, dziękujemy Matce Boskiej Częstochowskiej za Boże łaski, za to, że jesteśmy i prosimy o zdrowie. Na Jasną Górę przyjeżdżają Amazonki z Polski, ale i ze świata. Jest to jedyne miejsce, gdzie możemy się spotkać i podziękować. Jest to dla nas wyjątkowe święto. My, jako osoby doświadczone chorobą nowotworową, wiemy, co to znaczy ciężko chorować. Jesteśmy przykładem dla innych, żeby pomyśleli o sobie. Manifestujemy, jak ważna jest profilaktyka, jak bardzo ważne jest zadbanie o swoje zdrowie. Dobrze, że jest takie miejsce, jak Jasna Góra, gdzie możemy spędzić cudowne chwile u stóp naszej Mateńki – mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

W tym roku na Jasną Górę przyjechało kilka tysięcy kobiet ze wszystkich stron Polski, a także z Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Izraela czy Wielkiej Brytanii.

- To są osoby, które od wielu lat są z nami – mówi Elżbieta Markowska.

Nie przeocz

Chociaż na jasnogórskich błoniach zgromadziły się głównie panie, to jak podreśla szefowa Częstochowskich Amazonek, ich apel i badania profilaktyczne skierowany jest do wszystkich.

- Apelujemy także do panów, do całego naszego społeczeństwa o dbanie o swoje zdrowie i profilaktykę. Życie i zdrowie jest bezcenne, dlatego te rzeczy są tak ważne. Niestety, podczas pandemii wzrosła liczba zachorowań ze względu na trudniejszy dostęp do lekarzy – dodaje Elżbieta Markowska.

Punktem kulminacyjnym Pielgrzymki Amazonek była msza święta, której przewodniczył biskup Antoni Długosz.

Pielgrzymkę Amazonek poprzedził piątkowy koncert, a całe wydarzenie zakończy się drogą krzyżową na Jasnej Górze.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński