Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekają już wiele lat

Marek Rudnicki, 11 stycznia 2005 r.
Kończą się problemy właścicieli garaży znajdujących się przy u. Budziszyńskiej.
Kończą się problemy właścicieli garaży znajdujących się przy u. Budziszyńskiej.
13 lat walczyli właściciele garaży przy ulicy Budziszyńskiej w Szczecinie o ich prywatyzację.

Teoretycznie wkrótce garaże mają zostać uwłaszczone, choć w rzeczywistości nie wiadomo, kiedy to się stanie.

Prawdopodobnie już w tym miesiącu gmina Szczecin przejmie tereny nad torami kolejowymi, na których stoją garaże. Do niedawna ziemia ta była własnością PKP. Po publikacjach "Głosu" i zaangażowaniu się w całą sprawę wicewojewody Jana Sylwestrzaka, została przejęta przez Skarb Państwa, który przekazał ją gminie Szczecin z sugestią jak najszybszego uwłaszczenia.

- Trochę było kłopotów z dokumentami, które przekazuje nam PKP, ale myślę, że do końca miesiąca już wszystkie powinny spłynąć do nas - informuje Bogusław Kaliciak z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Wybudowali i zostali najemcami

Garaże zostały wybudowane w końcówce lat siedemdziesiątych. Przyszli użytkownicy kupili za własne pieniądze materiały, sami wznosili je przez cały rok w godzinach wolnych od pracy. Pokryli też koszt położenia drogi z płyt betonowych, co w przeliczeniu na jeden garaż wyniosło na dzisiejsze pieniądze około 5 tys. zł.

W tamtych czasach nie wolno im było jednak zostać właścicielami garaży, a tylko najemcami.

- Własność garażu zostanie przeniesiona nieodpłatnie na rzecz jego użytkownika, o ile zostaną spełnione wszystkie warunki określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami - obiecuje Marian Jurczyk prezydent Szczecina, który zainteresował się sprawą po naszych publikacjach.

Nie wszystko za darmo

Garaże otrzymają ich użytkownicy za darmo. Za ziemię będą musieli zapłacić. Ile, na razie nie wiadomo, bo zdaniem urzędników miejskich trzeba najpierw wszystko zmierzyć i wycenić.

- Jeden z sąsiadów, prawnik, ma już garaż uwłaszczony - przypomina Tadeusz Rek, jeden z garażowiczów. - Ten teren był już prawdopodobnie dwa razy dokładnie mierzony. Nie rozumiem więc, dlaczego za każdym razem powtarza się te same czynności wydłużając w czasie kwestię uwłaszczenia zarówno garaży, jak i gruntu.

Gdy wszystkie formalności z przejęciem gruntu od PKP przez gminę Szczecin zostaną załatwione, garażowicze będą musieli płacić czynsz. Stawka miejska, to 2,53 zł/m kw., ale w przypadku garaży wybudowanych z własnych środków jest dużo niższa, tj. 1,38 zł/m kw.

Co na dziś

Drugim etapem będzie wszczęcie procedury mającej na celu oddanie gruntów pod garażami w użytkowanie wieczyste.

Z wyliczeń miasta wynika, że garażowicze będą musieli zapłacić jednorazowo 25 proc. ceny ziemi pod garażem, płatnej jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, a następnie co roku wnosić 3 proc. kwoty.

Osobną sprawą jest to, jak szybko Wydział Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych Urzędu Miejskiego w Szczecinie zdoła doprowadzić do wycenienia gruntów pod garażami i jaką określi stawkę za metr kwadratowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński