Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekają do piątku

Krystyna Pohl, 24 lutego 2005 r.
Magdalena Bronk, przewodnicząca wydziału IV karnego Sądu Rejonowego w Szczecinie twierdzi, że pomoc prawna powinna być udzielana na bieżąco, a nie przez kilka dni, na zasadzie akcyjności.
Magdalena Bronk, przewodnicząca wydziału IV karnego Sądu Rejonowego w Szczecinie twierdzi, że pomoc prawna powinna być udzielana na bieżąco, a nie przez kilka dni, na zasadzie akcyjności. Marcin Bielecki
Jeszcze do piątku do sędziów, prokuratorów i adwokatów mogą się zgłaszać ofiary przestępstw po bezpłatne porady.

Akcja trwa od poniedziałku w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw. Odbywa się po raz trzeci. Pomysł, by przez kilka dni prawnicy bezpłatnie udzielali pomocy prawnej ofiarom przestępstw narodził się trzy lata temu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Szczecinie w godz. od 8.30 do 15.30 porad udzielało pięciu sędziów, przewodniczących wydziałów.

Do południa u Magdaleny Bronk, przewodniczącej wydziału IV karnego Sądu Rejonowego było dziesięć osób.

- Z nich jedynie dwie można uznać za ofiary przestępstw - mówi sędzia Magdalena Bronk. - Pozostałe przychodzą po porady w różnych sprawach. Niesłusznie zatrzymany pyta jak może uzyskać odszkodowanie. Ojciec chce wiedzieć, czy pozbawiony praw rodzicielskich ma obowiązek płacenia alimentów, itp.

Magdalena Bronk twierdzi, że jednorazowa, parodniowa akcja nie jest potrzebna. Pomoc prawna powinna być udzielana na bieżąco. Ponadto ofiara przestępstwa potrzebuje pomocy natychmiast. Nie będzie czekać cały rok, by skorzystać z akcji.

- Akcja była pomyślana, by dać większe szanse ofiarom przestępstw. Szczególnie gdy czują się zagubione, gdy nie stać je na adwokatów. Jednak z bezpłatnych porad korzystają wszyscy, tylko nie ofiary - dodaje sędzia.

Podobne opinie usłyszeliśmy w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie. Można się tam zgłaszać w godz. od 9 do 17.

Do prokurator Wiesławy Sobiejewskiej trafiły cztery osoby, ale żadna nie była ofiarą przestępstwa. Jedna miała pretensje do spółdzielni mieszkaniowej, druga narzekała, że zbyt długo ciągnie się sprawa wyznaczenia jej opiekunem prawnym babci.

- Ta akcja to nie jest dobry pomysł - uważa prokurator Sobiejewska. - Na bieżąco udzielamy porad prawnych. Akcyjność jest czymś sztucznym.

Bezpłatnych porad udzielają także adwokaci w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej przy ul. Narutowicza.

- Ludzie traktują tę akcję jako możliwość uzyskania bezpłatnych porad w ogólnych sprawach cywilnych - zaznacza mec. Marek Baranowicz. - Nie mniej uważam, że powinny być takie akcje i nie tylko przez pięć dni raz w roku, ale częściej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński