MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas zakaz płacenia gotówką? Na zakupach będzie nowy limit płatności 14.07.2024

MS
Zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty już wkrótce może stać się faktem. Nowe przepisy zaakceptowała Rada Europejska i Parlament Europejski. Jakie zmiany czekają niebawem?Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
Zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty już wkrótce może stać się faktem. Nowe przepisy zaakceptowała Rada Europejska i Parlament Europejski. Jakie zmiany czekają niebawem?Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>archiwum Polska Press
Zakaz płacenia gotówką powyżej określonej kwoty już wkrótce może stać się faktem. Nowe przepisy zaakceptowała Rada Europejska i Parlament Europejski. Jakie zmiany czekają niebawem?

Na zakupach będzie limit płatności gotówką

W obliczu narastających zagrożeń związanych z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu, Unia Europejska chce wprowadzenia jednolitych zasad, mających na celu ograniczenie przestępstw finansowych. Jednym z ograniczeń ma być limit płatności gotówkowych. Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ograniczenie płatnością gotówką. Jest limit

W celu uregulowania kwestii prania brudnych pieniędzy i wzmocnienia środków przeciwdziałających nielegalnym praktykom, negocjatorzy Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich Unii Europejskich podjęli wspólne działania w Strasburgu. Osiągnięto bowiem porozumienie w sprawie jednolitych zasad, które mają zostać wprowadzone na terenie całej UE.

Plany wskazują, że wspomniany limit zostanie ustalony na 10 tys. euro, jednak państwa Unii Europejskiej mają prawo do indywidualnych modyfikacji takiego limitu. W Polsce już obowiązuje ograniczenie nałożone na płatności gotówkowe do 15 tys. zł, które dotyczy firm. 

Transakcje gotówkowe w przedziale 3-10 tys. euro będą wymagały kontroli tożsamości i przedstawienia odpowiedniego dokumentu przez klienta.

Już w najbliższy piątek 1 marca ZUS zacznie wypłacać pierwsze zwaloryzowane emerytury i renty. Im wyższe świadczenie miał emeryt lub rencista, tym więcej dostawać będzie od marca, gdyż waloryzacja jest procentowa. Zobacz na jakie emerytury mogą liczyć seniorzy.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>

Waloryzacja rent i emerytur już od marca! Emerycie, tyle zys...

Limity przy zakupie towarów luksusowych

Nowe przepisy nie będą ograniczać się jedynie do płatności gotówkowych. Sprzedawcy tzw. towarów luksusowych: biżuterii, luksu samochodów z kategorii premium, prywatnych samolotów czy statków będą zobowiązani do weryfikacji tożsamości swoich klientów oraz zgłaszania podejrzanych transakcji.

Rygorystyczne przepisy dotyczyć mają również obrotu kryptowalutami. Giełdy i operatorzy portfeli będą mieli obowiązek weryfikowania swoich klientów i wszelkich udzielonych przez nich informacji. Ściśle monitorowane będą transakcje powyżej 1 tysiąca euro oraz operacje finansowe osób o majątku przekraczającym 50 milionów euro.

Zakaz płacenia gotówką. Kiedy wejdzie w życie?

Ograniczenia w płaceniu gotówką powyżej 10 tys. euro ma wejść w życie od 2027 roku. Nieco późniejszy termin obowiązywać ma kluby sportowe, a dokładnie kluby piłkarskie. W tym przypadku okres przejściowy zakończy się z początkiem 2029 roku.

Limit płatności gotówką w Polsce

Obecnie w Polsce względem osób prywatnych nie obowiązuje limit płatności gotówkowych. Wszystkie transakcje między osobami prywatnymi, zarówno te gotówkowe, jak i bezgotówkowe, mogą odbywać się bez ograniczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński