Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego się boimy, komu ufamy i czy jesteśmy zadowoleni z życia

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pixabay
Najnowsze statystyki GUS pokazują, że w Polsce żyje się coraz lepiej, choć nie wszędzie na tym samym poziomie. Najbardziej na jakość życia narzekają mieszkańcy wsi. Poniżej granicy ubóstwa w ubiegłym roku było aż 13 proc. gospodarstw domowych. A jak na tle Polski wypada województwo zachodniopomorskie? I jaki jest w zachodniopomorskim odsetek osób niewierzących, wątpiących i niezdecydowanych.

Najnowsze statystyki GUS pokazują, że w Polsce żyje się coraz lepiej, choć nie wszędzie na tym samym poziomie. Najbardziej na jakość życia narzekają mieszkańcy wsi. Poniżej granicy ubóstwa w ubiegłym roku było aż 13 proc. gospodarstw domowych.

Jak wygląda u nas ubóstwo

Z badania GUS wynika, że relatywnego ubóstwa dochodowego doświadczało w 2018 r. 13% gospodarstw domowych natomiast relatywnie wysokimi dochodami dysponowało 15% gospodarstw domowych w kraju. W przypadku obu tych wskaźników, w porównaniu z 2015 r. zaobserwowano nieznaczny spadek ich wartości.

Ubóstwo dochodowe najczęściej dotykało gospodarstwa domowe w woj.lubelskim (26% gospodarstw), a najrzadziej w woj. mazowieckim (9%).

W województwie zachodniopomorskim wskaźnik relatywnego ubóstwa dochodowego wynosi 15 procent, a wskaźnik relatywnie wysokich dochodów wynosi 11 procent. Te dane plasują nasze województwo mniej więcej w środku.

W województwie zachodniopomorskim wskaźnik zadowolenia z sytuacji finansowej wynosi między 39 a 42 proc.

Jak oceniamy nasze warunki życia

Dobrymi warunkami życia charakteryzowało się w 2018 r. 27% ogółu gospodarstw domowych w kraju. Najwyższą wartość wskaźnika dobrych warunków życia odnotowano w woj.wielkopolskim (35%), a najniższą wartość (20%) w woj. łódzkim. W województwie zachodniopomorskim ten wskaźnik wynosił 24 proc. natomiast wskaźnik ubóstwa wynosił 6 proc.

Co przeszkadza w życiu

Z badania wynika, iż w 2018 r. 10% gospodarstw domowych w Polsce czuło się poważnie narażonych na hałas pochodzący ze źródeł zewnętrznych, takich jak np. ruch uliczny, pociągi, samoloty, zakłady przemysłowe, restauracje, dyskoteki, sklepy, szkoły, sąsiedzi czy zwierzęta domowe.

Z badania wynika też, że zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania stanowiło poważny problem zimą dla 15% gospodarstw domowych w kraju, natomiast latem dla 6%. Zanieczyszczenie powietrza było najmniej dotkliwie odczuwane na terenach wiejskich (zimą 8%, latem 3% gospodarstw domowych), a poczucie zagrożenia tym zjawiskiem nasilało się wraz ze wzrostem wielkości miast. W miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców odsetek gospodarstw wskazujących na poważne zanieczyszczenie powietrza wynosił zimą 30%, a latem 14%.

Na złą jakość powietrza w miesiącach zimowych najczęściej wskazywano w woj. śląskim (35% gospodarstw domowych), małopolskim (29%) i opolskim (20%), natomiast najrzadziej w województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim (po 5%). W miesiącach letnich zjawisko to było najbardziej dotkliwie odczuwane w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i śląskim (po 9% gospodarstw domowych), a najmniej dotkliwie w woj. świętokrzyskim (2%) oraz kujawsko-pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 3%). Za to my w województwie zachodniopomorskim odczuwamy największe zadowolenie z terenów zielonych - 84 proc. wskazało, że jest zadowolonych

Poczucie bezpieczeństwa

Zdecydowana większość mieszkańców Polski czuła się w 2018 r. bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. Badano to pytając ile osób chodząc samotnie po zmroku w okolicy swojego miejsca zamieszkania czuje się bezpiecznie. Okazało się, że mieszkańcy wsi wychodząc z domu po zmroku czuli się w 2018 r. bardziej bezpiecznie (94% osób), niż mieszkańcy miast (86%).

Najbardziej bezpiecznie czuli się mieszkańcy woj. podlaskiego (94%) oraz województw: małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego (po 92%), najmniej bezpiecznie natomiast - mieszkańcy woj. śląskiego (84%) oraz łódzkiego i świętokrzyskiego (po 85%).

Natomiast w województwie zachodniopomorskim bardzo bezpiecznie czuje się 13 proc. , a raczej bezpiecznie 77 proc., Czyli 90 proc. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego czuje sie bezpiecznie nocą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Czy jesteś zadowolony z tego gdzie mieszkasz

W pierwszej połowie 2018 r. przeważająca część mieszkańców Polski (80%) była zadowolona (w tym bardzo zadowolona) z miejscowości, w której mieszka. Bardziej zadowoleni ze swojej miejscowości byli mieszkańcy największych miast co najmniej 500 tys. mieszkańców (83%) i wsi (82%), niż mieszkańcy pozostałych miast (78-79%).

W województwie zachodniopomorskim aż 82 proc. osób jest zadowolonych, że tu mieszka.

Czy ufasz ludziom oraz czy ufasz swoim sąsiadom

Prawie 80% osób zadeklarowało, że zdecydowanie ufa lub raczej ufa ludziom ogólnie rzecz biorąc.

Wysokim zaufaniem do ludzi ogólnie rzecz biorąc, do sąsiadów i do nieznajomych wyróżniają się województwa: świętokrzyskie, podlaskie, opolskie i podkarpackie.

W województwie zachodniopomorskim ufa ludziom ponad 80 proc. z nas, sąsiadom 78 proc., a nieznajomym 41 proc.

Czy ufasz Policji, władzy lokalnej i Jakie masz zaufanie do Kościoła rzymskokatolickiego

Natomiast w województwie zachodniopomorskim tylko 5,3 proc. z nas ufa władzy lokalnej, a tylko 74 proc. policji i 58 proc. ma zaufanie do Kościoła Rzymskokatolickiego.

Różnice w poziomie zaufania do Kościoła Rzymskokatolickiego między województwami wynosiły do 24 p. proc. Największe zaufanie do Kościoła odnotowano w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim (76-82%), zaś najmniejsze w łódzkim, śląskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim (58-61%).

Stosunek do wiary religijnej

W 2018 r. 81% mieszkańców Polski określiło się jako osoby wierzące albo głęboko wierzące, natomiast 3% jako niewierzące.
Odsetek osób wierzących jest najwyższy w województwach południowo-wschodnich (pow. 90%), najniższy zaś w województwach północno-zachodnich (po 72%). W naszym województwie najwięcej jest też osób obojętnych i niewierzących - 12 proc. U nas też jest najwięcej osób, które deklarują swój stosunek do religii jako niezdecydowani - 16 proc. W tym prześciga nas tylko województwo pomorskie, gdzie takich osób jest 17 proc.

Jesteśmy zadowoleni z życia

Zdecydowana większość (83%) mieszkańców Polski była w 2018 r. zadowolona ze swojego życia ogólnie rzecz
biorąc. Najczęściej zadowolenie z życia deklarowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego i pomorskiego (87-88%), najrzadziej województwa lubelskiego i łódzkiego (76-77%). A w województwie zachodniopomorskim żyje 85 proc. ludzi zadowolonych z życia.

Ile zarabialiśmy i gdzie zarobki poszły w górę

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2018 r. ukształtowało się na poziomie 4852,29 zł i było o 7,1% wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły płace w górnictwie i wydobywaniu o 10,6% oraz w budownictwie (o 8,1%). Szybciej niż przeciętnie wzrosły również płace w zakwaterowaniu i gastronomii (o 7,7%), przetwórstwie przemysłowym oraz administrowaniu i działalności wspierającej (po 7,5%) oraz w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 7,3%). Najwolniej rosły wynagrodzenia w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz w obsłudze rynku nieruchomości (po 5,1%), a także w transporcie i gospodarce magazynowej (o 5,4%).

Co i ile podrożało

GUS obliczył, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2018 r. były o 1,6% wyższe niż w roku poprzednim, w tym towary podrożały o 1,7%, a usługi o 1,6%. Największy wpływ na poziom wskaźnika ogółem miały wzrosty cen żywności i napojów bezalkoholowych, a także cen towarów i usług związanych z mieszkaniem oraz z transportem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński