MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czego potrzebuje dziś zachodniopomorski biznes, aby przetrwać?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
- Ta rządowa tarcza nie jest dla przedsiębiorców – mówi profesor Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. – To tak, jakby dać krople na katar pacjentowi, który ma właśnie zawał serca. Zupełnie czego innego potrzeba teraz przedsiębiorcom – dodaje. – I to natychmiast, bo zaraz nadejdzie fala bankructw, upadków i wielkich długów.

Obecna sytuacja w firmach już w tej chwili porównywana jest z kryzysem jaki miał miejsce w 2009 roku.

- Pamiętamy przecież doskonale, że nie było łatwo wyjść z niego – mówi rektor ZSB.

Strach przed kolejnym dniem

- Boję się każdego następnego dnia – przyznał się Kazimierz Jabłoński, który ma warsztat samochodowy Auto Serwis. – Nowych klientów nie ma, a starzy robią tylko to, co jest im absolutnie konieczne. Ale widać, że z każdym dniem jest coraz gorzej.

ZOBACZ TEŻ:

Kazimierz Jabłoński zatrudnia 5 pracowników.

- Nie chcę ich stracić, ale boję się bankructwa – mówi. – Mam świadomość, że taki zły stan, jaki jest u mnie, nie tylko mnie dotyczy, dlatego liczę na pomoc rządu, samorządu, banków. Na razie z tej tarczy antykryzysowej niewiele dla mnie wynika, czekam na ustawy, na rozporządzenia, na prawo, które ułatwi mi przetrwanie.

Czego tak naprawdę oczekują więc szczecińscy przedsiębiorcy?

Zwolnienia ze składek ZUS

Przede wszystkim zwolnienia ze składek ZUS, ale wszystkich firm, nie tylko małych i średnich, jak jest w propozycji rządowej.

- W naszym regionie jest sporo firm turystycznych i logistycznych, które urosły, nie są już małymi jednoosobowymi firmami – zwraca uwagę profesor Zelek. – Okazuje się, że w kryzysie, bycie dużą firmą wcale nie jest dobre. Tarcza antykryzysowa ich nie dotyczy. A one mają kłopoty, tak jak małe firmy.

31 marca, po zakończeniu prac parlamentarnych, prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw wprowadzających szereg udogodnień dla osób samozatrudnionych, mikrofirm oraz zleceniobiorców, dziełobiorców i osób z umowami agencyjnymi.  Oto lista najważniejszych zmian w przepisach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Choćby sieci gastronomiczne, czy salony kosmetyczne, albo nawet spore przedsięwzięcia zajmujące się usługami medycznymi skierowanymi na klientów z zagranicy.

- A z tego w końcu zachodniopomorskie słynie – zauważa Katarzyna Michalska, ekspert ekonomiczny i gospodarczy, specjalista ds. restrukturyzacji.

Podatki i dotacje

- Potrzebne jest zwolnienie nie tylko z ZUS, ale także z innych danin – dodaje profesor Aneta Zelek. – Przedsiębiorcy mogą w tej chwili stracić płynność finansową. To szalenie niebezpieczne dla każdej firmy.

ZOBACZ TEŻ:

Takim dość prostym wyjściem jest odblokowanie pieniędzy, które są zablokowane w poczet podatku VAT. Przyspieszenie tych wszystkich związanych z blokadą procedur.

Potrzebne są też dotacje na utrzymanie miejsc pracy.

- Te 40 proc. jakie proponuje rząd to zdecydowanie za mało. To wersja arcyoszczędnościowa. Firmy nie przetrwają – zauważa rektor ZSB. – Bierzmy przykład z innych krajów. W Danii te dotacje to 75 proc. na każde miejsce pracy, a w Czechach nawet 80 proc.

Przed sklepami w Szczecinie - 1.04.2020

Nowe obostrzenia przy robieniu zakupów: "godziny dla seniora...

Pożyczki i dotacje

W tej chwili rząd proponuje pożyczki w kwocie 5 tys. zł.

- To wystarczy na jakieś dwa tygodnie i tylko dla małych firm – zauważa Aneta Zelek. – Potrzebne są raczej dotacje przynajmniej na poziomie 50 proc. kosztów stałych. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach. Tu chodzi też o podtrzymanie potencjału.

- Te działania potrzebne są natychmiast – dodaje Katarzyna Michalska. – W tej chwili w Zachodniopomorskiem największe kłopoty ma gastronomia, ale też turystyka i choćby targowiska.

- Teraz mamy moment na walkę z kryzysem – podkreśla Aneta Zelek. – I tego musimy bardzo pilnować. Nie jest możliwe, że 100 proc. firm przetrwa ten kryzys, ale wszystkim nam powinno zależeć, aby udało się z niego wyjść jak największej liczbie firm.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński