Czego oczekuje pracodawca

Piotr Jasina, 5 kwietnia 2005 r.
Marek Rotkiewicz (pierwszy od prawej), naczelnik Wydziału ds. Usług Rynku Pracy WUP, któremu podlega CIiPKZ wyjaśnia, że w zasobach WUP znajdują się dostępne dla klientów programy komputerowe. Są wśród nich: "Doradca 2000”, który zawiera informacje o zawodach, ale też klasyfikacje zawodów i specjalności oraz przewodniki po zawodach. Doradcy centrum pomagają w wyborze zawodu, ścieżki kształcenia i określeniu preferencji zawodowych.
Marek Rotkiewicz (pierwszy od prawej), naczelnik Wydziału ds. Usług Rynku Pracy WUP, któremu podlega CIiPKZ wyjaśnia, że w zasobach WUP znajdują się dostępne dla klientów programy komputerowe. Są wśród nich: "Doradca 2000”, który zawiera informacje o zawodach, ale też klasyfikacje zawodów i specjalności oraz przewodniki po zawodach. Doradcy centrum pomagają w wyborze zawodu, ścieżki kształcenia i określeniu preferencji zawodowych.
Powiatowe urzędy czy też biura pośrednictwa pracy to nie jedyne instytucje, w jakich osoby poszukujące pracy mogą liczyć na pomoc.

W Szczecinie warto też skorzystać z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy, mieszczącego się przy ul. Kilińskiego 3.

Placówka dysponuje informatorami o szkołach, studiach podyplomowych oraz o możliwościach kształcenia się za granicą. W zbiorach WUP są również katalogi firm organizujących szkolenia, kursy itd. Zainteresowani znajdą tu również bazę ofert pracy, propozycje zatrudnienia za granicą czy też współpracy z firmami.

Można też otrzymać wykaz prywatnych biur pośrednictwa pracy.

Specjaliści pomogą

Klienci mogą złożyć swoje dane do bazy osób poszukujących pracy, która udostępniana jest pracodawcom w formie elektronicznej. Takie dane przechowywane są w bazie przez 3 miesiące z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

WUP zapewnia również pomoc specjalistów, doradców zawodowych w poszukiwaniu pracy, pisaniu aplikacji, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Udzielają także informacji o rynku pracy, ofertach pracy itp.

Doradca-przewodnik

- Rolę doradcy zawodowego można przyrównać do przewodnika - mówi Katarzyna Bieńczak, doradca zawodowy CIiPKZ WUP w Szczecinie. - Na cenne wskazówki tych przewodników mogą liczyć zarówno osoby, które chcą zmienić zawód, muszą to zrobić, bądź zależy im na podniesieniu kwalifikacji. Na początku należy dokonać wtajemniczenia co do tzw. orientacji zawodowej, określić cechy istotne w konkretnych zawodach. Jest sprawą oczywistą, że na przykład kreatywność będzie w cenie na przykład u przyszłych architektów. Dla przyszłego stolarza z kolei nieocenione są zdolności manualne, podobnie dla cieśli, tokarza jak również fryzjera.

Warsztaty i testy

Współpraca osób poszukujących pracy z doradcami przybiera różne formy. Zainteresowani są chociażby poddawani tzw. testom Hollanda. Pomagają one określić preferencje zawodowe, dają wskazówki co do przyszłej drogi zawodowej.

Każdy może skorzystać także z warsztatów autoprezentacji czy przedsiębiorczości, podczas których przekazywane są cenne wskazówki jak się zaprezentować i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej czy w jaki sposób skutecznie szukać pracy. Ponadto można dowiedzieć się jak założyć własną firmę i sprawdzić swoje predyspozycje do prowadzenia biznesu.

Doradcy zawodowi mają świadomość tego, że młodzi ludzie często poruszają się po omacku. Nie są w stanie przyswoić czy zrozumieć praw rządzących rynkiem pracy. Tymczasem świadomość rynkowych reguł gry jest konieczna.

Przede wszystkim muszą oni zrozumieć motywacje pracodawców, wiedzieć czego oni oczekują, by umiejętnie wpiąć się w te oczekiwania, kiedy nadarzy się okazja, dojdzie do spotkania.

W cztery oczy

Wysyłanie dokumentów czy życiorysu pocztą albo zostawienie ich w sekretariacie firmy - co niestety bardzo często ma miejsce - już na starcie zmniejsza nasze szanse powodzenia. Bardziej skuteczne są kontakty osobiste, przychodzenie do firmy, zaznajamianie się z jej pracownikami. Warto próbować dotrzeć do kierownika, czy też kadrowej. A najlepiej porozmawiać bezpośrednio z szefem.

Moment wejścia

- Pamiętajmy, że do rozmowy wstępnej trzeba się bardzo dobrze przygotować - podkreśla Katarzyna Bieńczak. - Bardzo ważny jest moment wejścia do pracodawcy, sposób w jaki to zrobimy. Jeśli bowiem wypadniemy źle na samym starcie, nasze kwalifikacje, umiejętności mogą już nie mieć znaczenia.

Nie można lekceważyć pierwszego wrażenia. Dlatego nad tym elementem szczególnie dużo pracują doradcy centrum z młodymi ludźmi.

W trakcie warsztatów przeprowadzane są symulacje rozmów z pracodawcą. Potem ich przebieg odtwarzany jest z taśmy i analizowany krok po kroku. Młody człowiek musi bowiem poznać nie tylko błędy, by potem je móc wyeliminować, musi mieć także świadomość swoich atutów, aby umieć je właściwie wyeksponować.

Autoanaliza

Autoanaliza, to praktycznie wstęp do planowania drogi zawodowej. Młodym ludziom specjaliści serwują serię ćwiczeń, które bazują na doświadczeniu, zainteresowaniach, umiejętnościach. To jest niezbędna wiedza, bez niej trudno bowiem planować swoją zawodową przyszłość, podjąć decyzję o tym, co dalej robić.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie