MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarny dym nad Policami. Awaria? Czy to proces technologiczny? [WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak to ma wyglądać? Chciałbym, żeby ktoś mnie uspokoił... - mówi pan Artur, który sfotografował i zrobił film z dymiącej instalacji
Tak to ma wyglądać? Chciałbym, żeby ktoś mnie uspokoił... - mówi pan Artur, który sfotografował i zrobił film z dymiącej instalacji Artur Zagórski/archiwum gs24.pl
Mieszkańcy Polic są zaniepokojeni zdarzeniem, do którego doszło na początku maja. Z pochodni nad nowym kombinatem unosił się duży pióropusz czarnego dymu. Grupa Azoty Polyolefins tłumaczy, co takiego stało się w zakładzie.

Polimery Police to jedna z największych inwestycji w branży chemicznej w Europie. Instalacja została uruchomiona w czerwcu ubiegłego roku, ale pełną moc produkcyjną kombinat ma osiągnąć w 2024 roku. Na początku maja mieszkańcy Polic zwrócili uwagę na wzmożoną aktywność flary nad nowym kombinatem. Pochodnia nie tylko płonęła, do czego przyzwyczaili się policzanie, nazywając ją żartobliwie "okiem Saurona", ale również wyrzucała kłęby czarnego dymu.

"Głos" zapytał, czy doszło do awarii? Jaki był powód, że z instalacji wydobywał się czarny dym?

- Projekt Polimery Police znajduje się obecnie na etapie rozruchu instalacji i testów parametrów gwarantowanych. Zjawisko w postaci "czarnego dymu" może występować w sposób okazjonalny jako element regulacji całości procesu technologicznego - tłumaczy Artur Echaust, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Grupy Azoty Polyolefins S.A. - Kalibracja urządzeń jest kluczowym etapem z punktu widzenia eliminacji wad i usterek mogących potencjalnie prowadzić do pojawiania się tego typu sytuacji w trakcie bieżącej eksploatacji instalacji do produkcji polipropylenu. Tym samym, spółka informuje, iż widoczny na pochodni dym był wynikiem dodania niewystarczającej ilości pary wodnej podczas gwałtownego i awaryjnego napływu węglowodorów na flarę. Jednocześnie spółka zapewnia, że spalanie węglowodorów jest procesem w pełni bezpiecznym, zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński