Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Czwartek w Szczecinie. 45 lat od krwawych strajków

Marek Rudnicki
Ze zbiorów Michała Paziewskiego
Wszystko zaczęło się od podwyżki cen żywności, co wywołało falę strajków. Antoni Walaszek, I sekretarz KW PZPR w Szczecinie: - Z hołotą rozmawiać nie będę.

- W mediach PRL przebieg wydarzeń grudniowych został zafałszowany i ograniczony do odpowiednio dobranych fragmentów - mówi historyk, Michał Paziewski.

Protest zaczął się 17 grudnia. Podwyżka cen żywności i kolportowane informacje o strajku gdańskich stoczniowców, wywołały nerwowy nastrój.

Podczas przerwy śniadaniowej w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego z jednego z wydziałów wyszło kilkudziesięciu robotników, którzy rozeszli się po stoczni nawołując do przerwania pracy.

O godz. 9.30 zebrał się tłum przed budynkiem dyrekcji stoczni i rozpoczął się wiec, na którym żądano wyjaśnień.

Około godziny 10 nastąpiła tajemnicza awaria energetyczna. W stoczni przestały działać telefony, a atmosfera stawała się z minuty na minutę coraz bardziej napięta. Antoni Walaszek, sekretarz wojewódzki PZPR, odmówił przybycia do stoczni. Stwierdził przez telefon: - Z hołotą rozmawiać nie będę.

Stoczniowcy wyszli ze stoczni i skierowali się pod komitet wojewódzki PZPR. Na ul. Dubois doszło do starć z ZOMO. Około południa przed budynkiem partii na pl. Żołnierza (dziś siedziba banku) zebrał się 20-tysięczny tłum. Siedziba zostałą podpalona.

Demonstranci zaatakowali siedziby Komendy Wojewódzkiej MO i Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych. Między godz. 17 a 18 padły pierwsze strzały. Tego i podczas dwóch następnych dni zabito 16 osób cywilnych, w tajemniczych okolicznościach zginął też żołnierz.

- Władze były wówczas, po 17 grudnia, bez wątpienia ciężko przerażone wydarzeniami w Szczecinie - mówi Michała Paziewski.

Henryk Michałowski, uczestnik zdarzeń wspomina wydarzenie z ul. Jagiellońskiej.

- Młodzi chłopcy zaczęli rzucać koszami do śmieci w Skota - opowiada. - Krzywdy mu nie robiły. A jednak w pewnym momencie z transportera zaczęto do nich strzelać. Jakieś pięć metrów ode mnie na ziemię osunął się młody chłopak. Trysnęła krew. Wszyscy zaczęli uciekać przerażeni.

Uroczystości i Muzeum

17 grudnia
Godz. 9.30 - Msza święta w katedrze w intencji Ofiar Grudnia 1970 r.

Godz. 11.45 - Uroczystość przed bramą Stoczni Szczecińskiej, plac Ofiar Grudnia’70.

Zawyje syrena stoczniowa, złożone zostaną kwiaty przed tablicą Pamięci Poległych w Grudniu 1970 r.

Godz. 13 - Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70 od bramy stoczniowej do pl. Solidarności

Godz. 14 - Uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy na pl. Solidarności.

Godz. 16.30 - Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności”

Wejściówki darmowe

2000 kart wolnego wstępu do Centrum Dialogu Przełomy można odbierać w siedzibie Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 1; wtorek, środa, czwartek, sobota w godz. 10 - 18, piątek, niedziela w godz. 10 - 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński