MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarna seria na zachodniopomorskich akwenach. Ratownicy niezmiennie apelują o rozwagę

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Mat. KMP w Szczecinie
Od kilkunastu dni nieustannie pojawiają się kolejne informacje dotyczące utonięć w zachodniopomorskich jeziorach. Najczęstszą przyczyną jest brawura oraz alkohol.

W sobotę 25 lipca w jeziorze Dąbie życie straciła dziewięcioletnia dziewczynka. Tego samego dnia w Bornem Sulinowie tonie młody mężczyzna. W poniedziałkowy wieczór ratownicy podejmują w Chłopowie koło Choszczna z wody ciało 29-letniego mężczyzny. Na miejscu mężczyzny szukało dziesięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Poszukiwania były prowadzone z czterech łodzi ratunkowych.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 17.04. Oprócz zastępów straży pożarnej z powiatu choszczeńskiego na miejsce została wysłana grupa nurkowo-poszukiwawcza ze Szczecina - informuje asp. Stanisław Rydz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Choszcznie.

Po trwającej trzy godziny akcji poszukiwawczej wyłowiono ciało 29-letniego mężczyzny.

- Według relacji świadków, skoczył on na główkę z pomostu i nie wypłynął - tłumaczy asp. Stanisław Rydz.

Sprawę utonięcia bada prokurator.

Również informacja pochodząca z powiatu choszczeńskiego o utonięciu rozpoczynała serwisy informacyjne zachodniopomorskich mediów we wtorkowy poranek. Tym razem w Choszcznie o godzinie szóstej rano wyciągnięto na brzeg ciało około czterdziestoletniego mężczyzny.

CZYTAJ TAKŻE:

W samym lipcu według wstępnych szacunków policji, życie do tej pory straciły 73 osoby. W czerwcu odnotowano sześćdziesiąt przypadków. W 2019 r. w naszym województwie stwierdzono 37 utonięć. Od maja do sierpnia ubiegłego roku - utonęło 25 osób. W tym roku utopiły się w Zachodniopomorskiem już 22 osoby, w tym 8 tylko w wakacje.

- W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich tych osób - informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyła także kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Zachodniopomorscy policjanci prowadzą zarówno indywidualne, jak również grupowe spotkania z dziećmi i młodzieżą w plenerze. Będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach. Podczas spotkań mundurowi przekazują materiały informacyjno – edukacyjne uczestnikom prelekcji.

CZYTAJ TAKŻE:

Policja oraz ratownicy przypominają o najważniejszych zasadach, którymi powinniśmy się kierować w trakcie wypoczynku nad wodą.

- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli. Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu - podkreślają zachodniopomorscy policjanci.

Według statystyk, w wodzie giną przede wszystkim mężczyźni, którzy w ostatnich latach stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć. Woda pochłonęła najwięcej osób w wieku od 19 do 49 lat oraz powyżej 60. Najmniej ofiar było wśród dzieci i młodzieży. Wbrew pozorom, najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 8% wszystkich ofiar. Najczęściej ludzie topili się w jeziorach – aż 31% oraz w stawach – 24% i rzekach 23%.

CZYTAJ TAKŻE:

WIDEO: Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?

Certyfikaty "Błękitnej Flagi" dla najlepszych plaż, kąpielisk i marin nadmorskich zostały już przyznane. Tradycyjnie otrzymały je także miejsca w naszej części Pomorza. Sprawdź pełną listę na kolejnych slajdach!

Nadmorskie plaże, kąpieliska i mariny z Błękitną Flagą 2020....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński