Cukrzyca - cichy zabójca. Objawy i skuteczne metody walki z...

  Cukrzyca - cichy zabójca. Objawy i skuteczne metody walki z chorobą

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Walka z cukrzycą to stała kontrola cukru w organizmie. Również poprzez odpowiednią dietę

  Walka z cukrzycą to stała kontrola cukru w organizmie. Również poprzez odpowiednią dietę ©pixabay.com

  Cukrzyca to podstępna choroba metaboliczna. Późno wykryta i źle leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju epidemii otyłości.
  Walka z cukrzycą to stała kontrola cukru w organizmie. Również poprzez odpowiednią dietę

  Walka z cukrzycą to stała kontrola cukru w organizmie. Również poprzez odpowiednią dietę ©pixabay.com

  Cukrzyca to podstępna choroba metaboliczna. Późno wykryta i źle leczona może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia ostrzegają, że liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju epidemii otyłości.

  „Milczące objawy”

  Cukrzyca typu 2 jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych naszych czasów.
  Choroba rozwija się bardzo powoli i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, które mogłyby zaniepokoić. - Objawy ukazują się zwykle po kilku latach. Wtedy pojawia się zwiększone pragnienie, wielomocz, zmiana wagi. Występują zakażenia układu moczowego i skóry, problemy ze wzrokiem. Jednak nie dzieje się to błyskawicznie. Proces rozwijania się cukrzycy jest praktycznie niezauważalny dla pacjenta - wyjaśnia doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk. - Cukrzyca czasem diagnozowana jest przez okulistów - pacjenci zgłaszają się, bo zaczynają źle widzieć. Wtedy lekarz widzi na dnie oka, że są zmiany cukrzycowe. Te jednak nie tworzą się w ciągu kilku miesięcy, a kilku lat. Bardzo często chorzy trafiają do szpitala z zawałem, udarem. Choroby o podłożu miażdżycowym w przypadku występowania cukrzycy rozwijają się nawet o 10 lat wcześniej, niż w ogólnej populacji - wyjaśnia specjalista.

  Wina po naszej stronie?

  Co takiego może zatem wpłynąć na rozwój cukrzycy typu 2? Przede wszystkim styl życia - mała aktywność fizyczna, zła dieta, przewlekły stres, a czasem również geny. To wszystko składa się na to, że cukrzyca zbiera tak duże żniwo. Obecnie poruszamy się głównie różnymi środkami transportu, jemy wysoko przetworzoną żywność w zbyt dużej ilości. Może to przełożyć się na zaburzenia w układzie sprawującym pieczę nad gospodarką węglowodanami, a co za tym idzie być przyczyną cukrzycy.

  Profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania i leczenia cukrzycy jest prawidłowe żywienie oraz towarzysząca mu regularna aktywność fizyczna, ponieważ najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest otyłość. - Trzeba uświadamiać Polaków, że unikając nadwagi i otyłości lub redukując nadmierną masę ciała najlepiej zabezpieczają się przed tą podstępną i trudną do leczenia chorobą. Jeśli nie uda się nam zahamować rozwoju epidemii otyłości w Polsce, czeka nas znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę oraz związanych z tym wysokich kosztów ekonomicznych - ostrzega profesor.  Bezcenna profilaktyka

  Jak doskonale wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Na pojawienie się cukrzycy mamy duży wpływ - wystarczy zmienić styl życia na zdrowszy.

  Po pierwsze, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, bogata w węglowodany złożone, nieprzetworzone produkty pochodzenia roślinnego - mąka pełnoziarnista, gruboziarniste kasze. - Warto postawić na większą ilość warzyw w diecie, najlepiej gdyby stanowiły one około 50 jej procent. Nie zapominajmy również o owocach, ale w umiarkowanych ilościach - zawierają cukier i nie należy z nimi przesadzić. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na ilość pokarmu, jaki dostarczamy naszemu organizmowi. Należy ograniczyć w codziennej diecie cukier, słodycze, sól i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Kolejną ważną kwestią jest zachowanie sprawności ruchowej, co sprawi, że mądrze spożytkujemy energię w postaci cukru i ten nie będzie się kumulował w organizmie. Dbajmy również o uzębienie i regularnie się badajmy - wymienia doktor Dolecka-Ślusarczyk.

  Gadżety w walce z chorobą

  W dzisiejszych czasach walka z cukrzycą jest znacznie ułatwiona. Wszystko za sprawą nowinek ze świata technologii i nowoczesnych gadżetów. Pierwszym z nich jest glukometr, który służy jako dziennik pomiarów stężenia cukru we krwi. Można się zdecydować na taki, który nie wymaga nakłucia skóry. Kolejnym aparatem jest inhalator, który ma zastąpić konieczność wykonywania codziennych zastrzyków z insuliny. Wymienione urządzenia wyglądem przypominają obecnie bardziej ekskluzywne i nowoczesne gadżety, niż urządzenia służące do walki z chorobą. Dodatkowo w wyjątkowo nieinwazyjny sposób pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

  Wskazówki dla osób z cukrzycą

  1. Ustal kaloryczność diety z dietetykiem;

  2. Ustal zawartość węglowodanów z dietetykiem;

  3. Jedz często (4-5 razy dziennie);

  4. Jedz małe porcje, dodawaj często warzywa; 5. Pamiętaj o wartościowym śniadaniu;

  6. Unikaj cukru, słodyczy i słodkich napojów;

  7. Korzystaj z zalecanego przez Instytut Żywności i Żywienia wyboru produktów.

  8. Postaw na aktywność fizyczną.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę  ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 25 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »