MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cud nad Wisłą. Wyrusz w podróż trasą, na której rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii Polski i Europy

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej powinno być ważne dla każdego Polaka. Przypadające 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego jest idealnym momentem na to, by zgłębić wiedzę na temat walk, które zmieniły bieg historii Polski i Europy. Gdzie się wydarzył i czym tak naprawdę był „Cud nad Wisłą”? Oto trasa, której nie możesz przeoczyć, jeśli nie są ci obojętne zdarzenia z 1920 roku.

Spis treści

Bitwa Warszawska. Zdarzenie, które uratowało Europę

Trwająca od 13 do 25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska to wydarzenie, które na zawsze zapisało się na kartach historii nie tylko Polski, ale i całej Europy. To właśnie wtedy Wojsko Polskie, mimo wielu trudów, zdołało pokonać Armię Czerwoną podczas trwającej wojny polsko-bolszewickiej. Dowodzone przez Józefa Piłsudskiego oddziały polskie tym samym dokonały prawdziwego zwrotu akcji, co znacznie przyczyniło się do zachowania niepodległości kraju i ochroniło Europę przed bolszewickimi planami o wywołaniu międzynarodowej rewolucji.

Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej (Ossów)
W podwarszawskich miejscowościach natkniesz się na miejsca upamiętniające bohaterstwo Polaków.

CC BY-SA 3.0 plWikipedia.org / Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

Dlaczego mówi się Cud nad Wisłą?

„Cud nad Wisłą” to zwyczajowe określenie Bitwy Warszawskiej. Dlaczego cud? Ponieważ wódz Józef Piłsudski dokonał niemal niemożliwego. Odepchnięcie wojsk bolszewickich przez pewien czas zdawało się niewykonalne – nacierająca przez tereny naszego państwa Armia Czerwona zmuszała Wojsko Polskie do wycofywania się z kolejnych lokalizacji.

Po zajęciu linii Mława–Przasnysz–Maków–Wyszków–Węgrów–Siedlce–Łuków–Włodawa, planem bolszewików był atak na Warszawę. Dowódcy Armii Czerwonej, pewni swojego zwycięstwa, nie przewidzieli genialnej strategii Józefa Piłsudskiego, który zdecydował o przeprowadzeniu decydującego starcia między Wisłą a Bugiem, 16 sierpnia 1920 roku uderzając w Grupę Mozyrską i przedostając się na tyły armii bolszewickiej. Zdezorientowani bolszewicy, odnosząc w bitwie ogromne straty, zostali tym samym zmuszeni do wycofania się spod Warszawy, a we wrześniu 1920 roku – po wygranej Wojska Polskiego w bitwie nad Niemnem – z terenów Polski.

Szlak Cudu nad Wisłą. Miejsca, które musisz odwiedzić

Jeśli podczas długiego weekendu sierpniowego zamierzasz wybrać się na patriotyczną wycieczkę, nie przegap kilku miejscowości w okolicach Warszawy. Wspomniane niżej tereny na zawsze będą z wydarzeniami z 1920 roku.

  • Fort Beniaminów: w czasie wojny polsko-bolszewickiej był częścią centralnego odcinka obrony „Radzymin”, w którym stacjonowały pułki XXI Brygady Piechoty płk. Bolesława Jaźwińskiego.
  • Wólka Radzymińska: miejsce, w którym doszło do jednego z najgroźniejszych starć polsko-bolszewickich. Armia Czerwona, która znalazła się niesamowicie blisko Warszawy, została odparta przez oddział Stefana Pogonowskiego, dowódcę I batalionu 28 pułku piechoty.
  • Radzymin: pod Radzyminem miała miejsce jedna z najbrutalniejszych bitew wojny. Zakończyła się zwycięstwem Polaków. W bitwie pod Radzyminem zginęło i zostało rannych łącznie ponad 3 tys. osób. Na radzymińskim cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy poległych pod Radzyminem w 1920 roku.
  • Ossów: bitwa stoczona pod Ossowem była kolejnym krwawym starciem, z którego Polacy wyszli obronną ręką. Niestety, zginął w niej m.in. kapelan Wojska Polskiego ks. Ignacy Skorupka, a jego śmierć stała się symbolem walk. W miejscowości znajduje się cmentarz upamiętniający ofiary Bitwy Warszawskiej.
  • Sulejówek: po dokonaniu Cudu nad Wisłą w Sulejówku osiadł Józef Piłsudski. Obecnie w willi mieści się poświęcone mu muzeum, otwarte w 2020 roku z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Źródło: Szlaki turystyczne Mazowsza

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński