Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracking na ulicach Szczecina. Czym jest i co mają z tym wspólnego wodociągi?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Na ulicach Szczecina od pewnego czasu mieszkańcy natykają się na owinięte folią tajemnicze pakunki. Wyglądają jak owinięte folią na zimę małe krzewy. Nic bardziej mylnego. To element związany z nowoczesną technologią układani wodociągów znanej crackingiem (ang. pękanie/łamanie)

Urządzenie, a w zasadzie jego naziemną część można obserwować na ul. Wielkopolskiej w Szczecinie, gdzie trawa wymiana starego i awaryjnego wodociągu, biegnącego 1,5 metra pod chodnikiem. Prace wykonuje ZWiK. Bez rozkopów, koparek i innego ciężkiego sprzętu. Wystarczy cracking, czyli bezwykopowa metoda układania nowej kanalizacji i burzenie starej. Prace tą metodą są prowadzone na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Śląskiej, po jednej stronie ulicy wzdłuż kamienic o numerach od 32 do 42.

O nowej metodzie opowiada Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

- Pod ziemią, w sposób najmniej uciążliwy dla pieszych, kierowców i mieszkańców, „przeciskany” jest 250-metrowy odcinek nowego wodociągu z żeliwa sferoidalnego o średnicy 100 mm. Specjalna głowica metr za metrem niszczy starą sieć wodociągową, a w jej miejsce wprowadza nową. Dzięki bezwykopowej metodzie unikamy obecności ciężkiego sprzętu na placu budowy, rozkopywania ulic oraz uszkadzania korzeni drzew, jak również odkrywania niespodzianek w postaci pozostałego uzbrojenia podziemnego np. przewodów energetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych - wyjaśnia.

Widoczny na zdjęciach owinięty folią „pakunek” to ocieplony wełną mineralną i owinięty streczem hydrant nadziemny, z którego „pociągnięte” jest prowizoryczne ujęcie wody dla całego odcinka remontowanej ulicy Wielkopolskiej. Całość prac odbywa się pod ziemią i ich nie zobaczymy, na zewnątrz montowane są tylko odcinki nowego wodociągu które urządzenie w wykopie wciąga odcinek za odcinkiem w miejsce skruszonego starego (te resztki zostają pod ziemią i nie mają znaczenia).

- Nowy wodociąg chociaż z żeliwa jest montowany na specjalnych kielichach i z zaczepami - dzięki temu jest bardziej elastyczny do tej metody a jedocześnie zachowuje szczelność - dodaje Tomasz Makowski.

Na czas kruszenia starego wodociągu, wykonano zastępcze przyłącza wodociągowe z polietylenu, które ułożone zostały na trawnikach wzdłuż budynków mieszkalnych.

- Zostały one ocieplone, dzięki czemu woda nie zamarznie i bez przerw dopływać będzie do kranów mieszkańców ul. Wielkopolskiej - dodaje Tomasz Makowski.

Wymiana wodociągu poprzedzi realizację zadania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Spacerowy Szczecin - Zachwycająca ul. Wielkopolska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński