Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wniosków o podwyżki rachunków za wodę. Aż 50 gmin w regionie chce zawieszenia obecnych taryf!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Około pięćdziesięciu gmin w naszym regionie chce zawieszenia obecnych taryf za wodę i ścieki. Domagają się podwyżek opłat. To będzie oznaczać wyższe rachunki dla mieszkańców, ale może uratować wiele firm przed zwolnieniami.

W ubiegłym tygodniu opisaliśmy przypadek Szczecina. Tutejszy Zakład Wodociągów i Kanalizacji jeszcze w listopadzie złożył wniosek o zawieszenie taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, która powinna obowiązywać do 2024 roku. ZWiK proponuje wyższe opłaty na kolejne trzy lata tłumacząc to m.in. podwyżkami cen energii, czy inflacją.

- Zgodnie z prawem w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem - wyjaśniał Piotr Landowski ze ZWiK.

Nie tylko Szczecin

Jak się okazuje podobnych wniosków z innych gmin wpłynęło w ubiegłym roku ok. pięćdziesięciu. M.in. z Goleniowa, Polanowa, Cedyni, Pełczyc, Nowogardu, Kołobrzegu. Chodzi o podwyżki od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Wnioskodawcy przekonują, że bez wzrostu taryf, zakłady wodociągowe czekają zwolnienia pracowników, a dostawy wody do mieszkań mogą odbywać się z problemami. Kilka tygodni temu ok. stu pracowników zakładów i spółek wod-kan protestowało pod siedzibą Przedsiębiorstwa Państwowego Wody Polskie -Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Przekonywali, że brakuje pieniędzy na bieżącą działalność. W Pyrzycach zwolnienia załogi mogłyby objąć nawet 10 procent załogi. Firma musiała pożyczyć od gminy kilkaset tysięcy złotych na funkcjonowanie.

- Koszty spółek wodociągowych lawinowo rosną, między innymi poprzez wzrost cen energii elektrycznej, inflację oraz presje płacowe pracowników. Przyjęcie naszych postulatów to gwarancja niezakłóconych dostaw wody, stabilnej sytuacji pracowników, spółek i przedsiębiorstw - mówiła Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Wody weryfikują

Weryfikacją wniosków zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie Regionalny Zakład Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- My jedynie weryfikujemy celowość zmian proponowanych cen - obniżanych czy podwyższanych. W sytuacji jednak, kiedy miałoby dojść do nieuzasadnionego wzrostu cen, taryfy pozostają niezatwierdzane - wyjaśnia Marek Duklanowski, dyrektor RZGW w Szczecinie.

RZGW ocenia m.in. koszty prowadzonej działalności przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, ponoszonych na rzecz gmin opłat i podatków oraz marży zysku przedsiębiorstw. Jeżeli wynik oceny jest negatywny, RZGW odmawia zatwierdzenia taryfy oraz nakłada na przedsiębiorstwo obowiązek przedłożenia poprawionego projektu taryfy wskazując elementy projektu taryfy lub uzasadnienia wymagające poprawienia.

RZGW w Szczecinie przyjął w 2018 r. 175 wniosków taryfowych, w 2019 - 17, w roku 2020 - 13, w roku 2021 - 183, w roku 2022 - 130. Są to wnioski zarówno o ustalenie nowej taryfy, jak i te, które przed okresem upływu okresu obowiązywania związane były z wolą skrócenia okresu obowiązywania taryfy. Aktualnie w procesie oceny jest ok. 60 wniosków.

- Pogłębiona analiza służy ocenie zasadności wprowadzenia nowych stawek cen za wodę i ścieki - po to by chronić odbiorców końcowych, czyli mieszkańców gmin, przed nieuzasadnionymi wzrostami cen - dodaje dyr. Duklanowski.

Część decyzji ma zapaść w najbliższym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński