Coraz więcej kamer. Gigantyczna rozbudowa monitoringu w Szczecinie [LISTA LOKALIZACJI KAMER]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Trwa montaż urządzeń wchodzących w skład miejskiego monitoringu
Trwa montaż urządzeń wchodzących w skład miejskiego monitoringu Andrzej Szkocki
Kamer jest 180 a będzie 580. Na szczecińskich ulicach trwa montaż kolejnych urządzeń wchodzących w skład monitoringu miejskiego.

- Nowy monitoring to nie tylko kamery i infrastruktura towarzysząca, ale także system inteligentnej analizy obrazu: ruchu drogowego, zgromadzeń czy pozostawionych przedmiotów. Łącznie zostaną one zainstalowane w 82 lokalizacjach - tłumaczy Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. - W sumie liczba kamer w mieście zwiększy się z około 180 do 580. Montaż skończy się w wakacje. Zaprojektowanie punktów monitoringu i ich wykonanie wraz z instalacją kosztuje 13,2 mln zł.

O tym jak bardzo potrzebny jest sprawny monitoring jest świadczy zdarzenie z września 2013 roku. Wówczas to kierujący ciągnikiem z naczepą wyprzedzał inne pojazdy jadąc po poboczu ulicy Gdańskiej. Kierowcę udało się ustalić dopiero po kiepskiej jakości filmie nagranym z kamery samochodowej. Czy sprawa nie byłaby o wiele prostsza w sytuacji doskonałej jakości monitoringu?

Wiemy, ile kamer stoi już na szczecińskich skrzyżowaniach, ale jeszcze nie korzystają z nich służby.

- Na chwilę obecną w ramach rozbudowy systemu zostały zainstalowane 63 nowe kamery do których służby (tzn. Policja, Straż Miejska, ZDiTM, ZUK, Straż Pożarna, WOPR, Wydziały Urzędu Miasta: Wydział Gospodarki Komunalnej i Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności) nie mają jeszcze dostępu ze względu na prace prowadzone przez wykonawcę systemu - tłumaczy Dariusz Sadowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Ktosik
Wychodzi średnio 33tyś złotych za kamerę. Mam nadzieję, że wykrywalność wszelkich (nie tylko drogowych) zdarzeń wzrośnie.

A dużo ustalić można już teraz bez sztucznej inteligencji, wykorzystując tą ludzką.
P
Przepłacona inwestycja ?
Tak, proszę jeszcze napisać o tym, kto zatwierdził postawienie lasu nowych słupów na skrzyżowaniach, które posiadają 8-12 wszelakich innych konstrukcji od oświetlenia ulicznego po sygnalizację świetlną ??

Wszędzie w miastach zachodnich monitoring powstaje na infrastrukturze już istniejącej. W Szczecinie niestety chyba ponad 13mln wydano mocno na wyrost. Połowa jak nie więcej słupów , masztów , bramownic mogła być zastąpiona już istniejącą infrastrukturą. Zapraszam przykładowo na ulicę wraz ze skrzyżowaniami Przyjaciół Żołnierza - istny przerost formy nad treścią - wrósł nam las metalowych słupów. Wydaje mi się, że w magistracie chyba chcieli pokazać , że jesteśmy byłym miastem stoczniowym :) Oddzielny słup od kamerki (sama kamerka waga max 2kg rozdzielnia 20kg :), oddzielny od oświetlenia i oddzielny od sygnalizacji świetlnej. Wspomniane 13 mln można było spokojnie zmniejszyć - szybko licząc o jakieś 35%, tyle zapewne kosztuje postawienie dodatkowych i zapewne zbędnych kilkuset słupów. Gratuluję oszczędności - brawo !!! Mam nadzieję, że ktoś w końcu zacznie pytać - dlaczego tak drogo za te setki ton niepotrzebnej stali :) Ciekawe jaka firma wygrała przetarg na budowę tych masztów....?
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie