Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Colleoni na Placu Lotników

gap
Według ostrożnych ocen twórców projektu zagospodarowania Placu Lotników, koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie około 1 mln zł.
Według ostrożnych ocen twórców projektu zagospodarowania Placu Lotników, koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie około 1 mln zł.
Wszystko wskazuje na to, że kopia pomnika Colleoniego do maja stanie na placu Lotników. Wczoraj w szczecińskim magistracie pojawił się projekt pierwszego etapu inwestycji.

Do maja zostanie wykonany cokół, ustawiona rzeźba oraz wykonany tymczasowy plac wokół pomnika. Na przebudowę placu trzeba będzie jeszcze poczekać.
- Ze względu na koszty przedsięwzięcia całe zamierzenie podzielono na dwa etapy - wyjaśnia Renata Maniszewska, kierownik referatu gospodarki komunalnej i ochrony wód Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - Jest już gotowy projekt zagospodarowania terenu dotyczący pierwszego etapu. Możemy teraz wystąpić o pozwolenie na budowę. Jeżeli tylko je otrzymamy, zaczniemy prace. Chcemy, aby zgodnie z planem, czyli w maju, szczecinianie mogli powitać Colleoniego.
Zgodnie ze zwycięskim projektem biura Orłowski, Szymański-Architekci, pomnik stanie na placu Lotników na kwadratowym placu wyłożonym lastriko. Postument będzie obłożony czarno-szarą kamienną płytą. Będzie miał ponad 3 metry wysokości.
Ławki, które obecnie znajdują się wzdłuż trasy spacerowej zostaną przeniesione koło pomnika. Spacerowicze będą mogli usiąść w cieniu włoskiego kondotiera.
Przypomnijmy, że obecnie rzeźba jeźdźca na koniu znajduje się na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiceprezydent Andrzej Mikiewicz w lutym zapewniał, że miasto znajdzie pieniądze nie tylko na sprowadzenie Colleoniego z Warszawy do Szczecina, ale także wygospodaruje środki na przebudowę Placu Lotników.

***

Bartolomeo Colleoni to kondotier włoski z XV w. Jego rzeźba została wykonana w 1488 roku przez Andrea Verocchio i do dziś stoi w Wenecji. Szczecińska kopia została ufundowana około 1910 roku przez szczecińskiego przedsiębiorcę Alberta E.Toepfeera i pierwotnie stała w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Po wojnie, w 1948 roku rzeźbę wywieziono do Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński