Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cokół na całe życie

(oprac. jas), 12 sierpnia 2004 r.
Cokół jest tym dla domu, czym dla eleganckiego mężczyzny buty. Nawet przy najlepszym garniturze źle dobrane lub tandetne obuwie - potrafią zepsuć cały efekt.

Cokół to część ściany fundamentowej budynku, wystająca ponad teren. Jego wysokość waha się od 40 do 100 cm. Wysokie cokoły są przeważnie w domach podpiwniczonych, w których piwnica częściowo jest zagłębiona w gruncie.

Cokół zwykle różni się kolorystycznie i jest wykończony innym materiałem niż pozostała część elewacji. Obok funkcji estetycznej spełnia on niezwykle istotną rolę - zabezpiecza dolną część ściany domu przed zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Dlatego też użyty do wykończenia materiał powinien być trwały, nienasiąkliwy oraz łatwy do czyszczenia.

Zewnętrzną warstwę cokołu można wykończyć na kilka sposobów: klinkierem, terakotą, okładziną kamienną bądź tynkiem.

Cofnięty lub wysunięty

Cokół może być cofnięty lub wysunięty w stosunku do lica ściany. Jeżeli zdecydujemy się na cofnięty warto pamiętać o konieczności wykonania tuż nad nim, w dolnej części ściany, niewielkiego podcięcia, tzw. kapinosu. Zapobiegnie to spływaniu na cokół wody deszczowej z elewacji. Przy cokołach wysuniętych trzeba z kolei pamiętać o zabezpieczeniu wystającej części cokołu przed uszkodzeniami i działaniem czynników atmosferycznych.

W tym przypadku dobrze zdaje egzamin obróbka z blachy lub z płytek ceramicznych. Obróbka powinna wystawać od 3 do 5 cm poza lico cokołu i być wykonana z 10-stopniowym spadkiem na zewnątrz. Miejsce stykuze ścianą należy uszczelnić masą silikonową

Płytki na cokole

Przy wyborze okładzin ceramicznych, oprócz walorów estetycznych, należy wziąć pod uwagę ich właściwości. Płytki układane na zewnątrz muszą być przede wszystkim mrozoodporne oraz odporne na ścieranie. Podłoże przed ich położeniem należy odpowiednio przygotować. Musi ono być mocne, równe, oczyszczone z brudu i kurzu. Aby podłoże nie odciągało wody z zaprawy klejowej, powierzchnię cokołu należy zagruntować.

Płytki klinkierowe przykleja się i spoinuje specjalistyczną zaprawą klejową i fugą do klinkieru. Elewacyjne płytki ceramiczne należy przykleić zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Po upływie 2-3 dni od zakończenia przyklejania płytek, w zależności od warunków pogodowych, można przystąpić do wypełnienia pustych spoin zaprawą do fugowania. Trzeba uważać, by nie wymyć świeżych fug podczas czyszczenia okładziny. Należy unikać także trzeba bezpośredniego nasłonecznienia świeżej fugi.

Kamienny cokół

Kamień jako zewnętrzny materiał wykończeniowy przeżywa obecnie drugą młodość. Do wykańczania cokołów stosuje się najczęściej otoczaki, kamienie łupane lub płyty kamienne. Dopasowuje się je ze względu na wielkość, kształt i kolor, uwzględniając oczywiście wymiary cokołu i ostateczny efekt kompozycji.

Do ich wmurowania stosuje się tradycyjną zaprawę murarską. Natomiast do przyklejenia płytek, wykonanych z marmurów naturalnych i syntetycznych lub innych kamieni naturalnych zalecane jest użycie specjalistycznej zaprawy klejącej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński