Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, jeżeli pies nadgryzł Ci portfel. Zniszczone banknoty i monety można wymienić tylko w NBP

Łukasz Pogorzelski
Praktycznie tylko w szczecińskim oddziale NBP możemy wymienić uszkodzone monety czy banknoty.
Praktycznie tylko w szczecińskim oddziale NBP możemy wymienić uszkodzone monety czy banknoty. Fot. Marcin Bielecki
Co zrobić, gdy mamy uszkodzony banknot, bo np. w połowie został zjedzony przez psa lub niszczarka podzieliła go na kilkanaście kawałków?

Jak się okazuje każdy banknot da się odzyskać wymieniając go na nowy. Ale od razu przestrzegamy tych, którzy chcieliby zarobić dzieląc np. dziesięciozłotowy banknot na pół.

- W przypadku gdy zachowało się od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu klient otrzyma 50 proc. jego wartości. Jeśli powierzchnia banknotu przekracza 75 proc., klient otrzymuje banknot o takiej samej wartości, jak wymieniany - mówi dyrektor szczecińskiego oddziału NBP, Marta Matraszek. - W takich przypadkach nie ma znaczenia, czy na banknocie zachowały się jego numery lub dane znaki.

Z uszkodzonymi pieniędzmi najlepiej od razu wybrać się do Narodowego Banku Polskiego (szczeciński oddział przy ul. Starzyńskiego). Tam mamy pewność, że zostanie on wymieniony.

- Ale teoretycznie, to każdy bank powinien wymienić uszkodzone banknoty - podkreśla Brygida Małkiewicz z Wydziału Kasowo-Skarbcowego w szczecińskim NBP. - Nasz bank nie może odmówić wymiany uszkodzonych lub porwanych banknotów. Nie pobieramy za to również żadnych dodatkowych opłat.

Jak się jednak okazuje nie każdy bank jest tak chętny do wymiany. Sprawdziliśmy, w drodze do NBP przy ul. Starzyńskiego odwiedziliśmy kilka innych banków.

Wszędzie albo odmawiano nam wymiany, albo informowano, że można tego dokonać tylko w NBP.

W kasie Narodowego Banku Polskiego wymiana trwa dosłownie kilka chwil. Pracownik banku sprawdza tylko, w jakim stopniu zachował się banknot, który chcemy wymienić.

Zasady wymiany określone są w zarządzeniu wydanym przez prezesa NBP dotyczącego szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Polski. W jaki sposób sprawdzana jest powierzchnia zachowanego banknotu?

Pracownicy banku czynią to na oko, a w kontrowersyjnych przypadkach korzystają ze specjalnych miarek.

Na miejscu wymieniane są banknoty, które zachowały odpowiednią powierzchnię pierwotną oraz nie są podzielone na więcej niż dwie części. Co natomiast zrobić gdy części jest więcej?

- Gdy banknot podzielony jest na więcej niż dwie części, a także gdy pieniądze są sprane, popalone lub zbutwiałe w takim stopniu, że nie można rozpoznać ich wartości, są wysyłane do centrali w Warszawie i tam następuje ich wymiana - mówi pani dyrektor.

- Mieliśmy przypadki, że trafiały do nas banknoty, które miały przygodę z niszczarką - dodaje Brygida Małkiewicz. - Mało tego, osoba która je przyniosła zadała sobie trud posklejania ich w jedną całość. Zupełnie niepotrzebnie.

Nie tylko banknoty podlegają wymianie. Do banku możemy zgłosić się również z uszkodzonymi monetami.

- Tutaj zasada jest prosta - tłumaczy pani dyrektor. - Wymiana monety następuje tylko wtedy, kiedy zachował się przynajmniej jeden jej element, czyli rdzeń lub pierścień.

Bank nie wymieni nam pieniędzy tylko w jednym przypadku. Gdy zajdzie podejrzenie, że są one fałszywe.

Wtedy prosto z NPB trafimy na drugą stronę ulicy, do komisariatu policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński