Co znaczy 5 lipca dla Szczecina? Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą [wideo]

Tobiasz Madejski
Sebastian Wołosz
Dziś mija 67. lat od oficjalnego przekazania miasta w ręce prezydenta Piotra Zaremby. Mieszkańcy Szczecina rzadko jednak pamiętają o ważnej dacie w historii swojego miasta.

Już 26 kwietnia 1945 roku Armia Czerwona zdobyła miasto, ale oficjalne przekazanie odbyło się ponad dwa miesiące później. Dziś zapytaliśmy mieszkańców czy choć trochę znają historie swojego miasta i czy w ten wyjątkowy dzień o niej pamiętają.

- Dziś jest 67. rocznica wyzwolenia, tak jakby urodziny Szczecina. A my akurat na ulicy 5 lipca mieszkamy. Cieszmy się z tego co mamy, bo Szczecin jest coraz piękniejszy - mówi mieszkanka miasta.

- Jaka rocznica? Przekazania Szczecina Polsce przez władze rosyjskie. Niewiele osób o tym pamięta? Mnie wnuczka często pyta dlaczego jest ulica 5 lipca, więc pamiętam i ja i moja wnuczka - mówi mieszkaniec Szczecina, którego spotkaliśmy niedaleko ulicy, która została nazwana na cześć wyzwolenia.

Bardziej precyzyjny był mieszkaniec napotkany przy ul. Niedziałkowskiego. - Dzisiaj jest rocznica przejęcia administracyjnego Szczecina przez prezydenta Piotra Zarebmę - powiedział.

Jednak większość pytanych przez nas mieszkańców albo nie miała pojęcia czego jest dziś rocznica albo dopiero po podpowiedziach i dłuższej chwili zastanowienia się przypominała sobie, że 5 lipca to szczególna data w historii miasta. Częste były odpowiedzi "Nie mam pojęcia" czy po po prostu "Nie wiem".

Po południu pod pomnikiem Czynu Polaków odbyły się uroczystości z udziałem prezydenta miasta oraz pionierów Szczecina. Spacerujący obok ludzie czasem nie wiedzieli z jakiej przyczyny odbywają się uroczystości.

- Jaka uroczystość? Nie wiedziałam, że dzisiaj mija 67. lat od kiedy Szczecin jest Polski - mówiła zdziwiona mieszkanka, którą spotkaliśmy na Jasnych Błoniach.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bronisław

Należałoby dodać, że wg pierwotnych ustaleń koalicji antyhitlerowskiej tylko prawobrzeżna cześć Szczecina miała należeć do Polski, tak stało się np. ze Zgorzelcem oraz Słubicami. Kto przede wszystkim spowodował, że jest inaczej i powinien mieć za to pomnik w Szczecinie, oczywiście na lewobrzeżu? Starszym obywatelom miasta wiadomo kto. Jednak teraz tej prawdy historycznej nie wolno już oficjalnie napisać i młodym przekazać? Ze względu na poprawność polityczną czy z jakiegoś innego powodu?

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie