MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten rok obfituje w zmiany w polskim szkolnictwie. Niektóre z nich, np. ograniczenie prac domowych, weszły już w życie, na inne będziemy musieli poczekać dłużej. Od nowego roku szkolnego na świadectwach nie będzie religii ani etyki. Zmieni się również podstawa programowa. Co będzie inaczej w polskich szkołach od 1 września 2024 r.? Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w nowym roku szkolnym.

Spis treści

Reforma edukacji

Rok 2024 jest pełen zmian w edukacji. Dotychczas dokonano kilku bardzo ważnych reform, to między innymi:

W roku szkolnym 2024/2025 sporo się zmieni. Przedstawiamy najważniejsze zmiany planowane od 1 września 2024 r.
W roku szkolnym 2024/2025 sporo się zmieni. Przedstawiamy najważniejsze zmiany planowane od 1 września 2024 r. freepik.com

Może cię zainteresować: Kiedy zaczyna się urlop nauczycieli? Dyrektor może zlecić nauczycielowi pracę w czasie wakacji. Takie są przepisy

O tym, czy te zmiany są udane, przekonamy się wkrótce. Wciąż wiele emocji wzbudza ograniczenie prac domowych. Nauczyciele i rodzice szeroko wypowiadają się na ten temat. Uczniowie informują również o tym, jak nauczyciele obchodzą przepisy i „motywują” do regularniej nauki.

Nowy rząd zaplanował na ten rok jeszcze m.in. odchudzenie podstawy programowej oraz nieuwzględnianie ocen z religii i etyki na świadectwie. Jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli od 1 września 2024

Od 1 września 2024 roku na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nauczyciele, którzy urodzili się przed 1 września 1966 roku. W kolejnych latach będą to:

  • od 1 września 2025 roku – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.
  • od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.

Zmiany te dotyczą nauczycieli, którzy:

  • rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1, brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku;
  • mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym, co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego.

A także, którym:

  • nie przysługuje prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela (a więc dla osób, które wykonywały pracę pedagogiczną w szczególnym charakterze).

Religia w innym wydaniu niż dotychczas

Przede wszystkim w nowym roku szkolnym na świadectwie nie zobaczymy oceny z religii ani etyki. Zmienić się ma również sposób przeprowadzania zajęć z tych przedmiotów. Zaplanowano zmiany, które sprawią, że lekcje religii i etyki będą przeprowadzane w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych - w klasach I-III, IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej. Prace nad rozporządzeniem wprowadzającym zmiany w nauczaniu religii trwają.

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

Od 1 września 2024 r. Ma zostać wprowadzony obowiązek szkolny dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce. Obejmie on około 50-60 tys. uczniów. Wypłata świadczenia 800 plus zostanie powiązana z wykonywaniem obowiązku szkolnego.

Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego

Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie, którzy w wyniku działań wojennych prowadzonych na Ukrainie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli nie podchodzić do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Odchudzenie podstaw programowych

Trwają prace nad odchudzeniem podstawy programowej. Ostateczny wygląd podstaw programowych mamy poznać, według zapewnień Barbary Nowackiej, do 29 czerwca. Wiemy już, że z listy lektur obowiązkowych usunięto utwory Jacka Dukaja i Jarosława Rymkiewicza.

– Robimy wyłącznie redukcję o 20 proc. Po długich dyskusjach z polonistami, z praktykami, po wysłuchaniach publicznych, spotkaniach, konsultacjach i prekonsultacjach. Decyzja jest taka, że część lektur przesuwamy do czytania we fragmentach, żeby niekoniecznie młodzież musiała przeczytać 100 proc., ale z dobrym nauczycielem przerobią, zrozumieją i polubią czytanie – informowała Barbara Nowacka.

Pierwsza pomoc w szkołach

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie szkoły podstawowej będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy:

  • w klasach I-III – uczniowie będą się uczyli udzielania pierwszej pomocy na zajęciach z edukacji przyrodniczej;
  • w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na zajęciach z wychowawcą.

Zajęcia z pierwszej pomocy będą jednym z elementów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.

Nauczanie języka niemieckiego dla uczniów z mniejszości niemieckiej

W nowym roku szkolnym tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie języka niemieckiego jako języka w formie dodatkowej nauki tego języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej od 1 września 2024 r. będzie wynosił trzy godziny tygodniowo w każdej klasie szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.

Historii i teraźniejszości nie będzie

Od września 2024 r. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.

Zmiany na maturze 2024/2025

Ze względu na zmiany w podstawach programowych również na egzaminie maturalnym zmiany. Zakres wiedzy na maturze będzie inny, ponieważ materiał nauczania ulegnie zmianie. W tej chwili nie wiemy jeszcze, jakie dokładnie zmiany zostaną wprowadzone.

To nie koniec nowości dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Maturzyści nie będą już składali we wrześniu deklaracji wstępnych. Zamiast tego, jedyną deklarację będą musieli złożyć do 7 lutego roku, w którym przystępują do matury. W latach szkolnych 2024/2025 i 2025/2026 przedłużony będzie okres, kiedy do zdania matury nie jest konieczne uzyskanie 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Maturzyści zatem tak, jak dotychczas będą musieli pojawić się na egzaminie z przedmiotu dodatkowego, ale będą mogli oddać pustą kartkę - na zdanie egzaminu wpłyną wyłącznie wyniki matury podstawowej.

Ta zmiana najprawdopodobniej wejdzie w życie, w tej chwili jest to projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Egzamin zawodowy inaczej

Reforma szkolnictwa również w szkołach branżowych i technikach. Projekt zakłada wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (drugiego sprawdzającego) oraz operatora pracowni informatycznej jako osób zaangażowanych w proces przeprowadzania egzaminów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa za konieczne wprowadzenie stanowiska operatora pracowni informatycznej, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki.

Koniec „Sportowych talentów”

Zmiany w szkołach obejmą również lekcje wychowania fizycznego. Zgodnie ze słowami Sławomira Nitrasa w przyszłym roku program nie będzie nazywał się „Sportowe talenty”, ale „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. Program będzie się koncentrował na rozwoju kompetencji ruchowych uczniów, a nie poszukiwaniu talentów.

Cyfrowe podręczniki

Planuje się wprowadzenie wymogu graficznego oznaczania w podręcznikach treści, które wykraczają poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danego przedmiotu i etapu edukacyjnego. Wydawcy będą również zobowiązani do umieszczania w internecie cyfrowych kopii podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego przed 1 stycznia 2020 roku, w formie papierowej, przy ich kolejnym wydaniu bez zmian. Aktualnie taki obowiązek dotyczy jedynie podręczników zatwierdzonych po tej dacie. Ta zmiana najprawdopodobniej wejdzie w życie, w tej chwili jest to projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Standardy ochrony małoletnich

Jedną z bardzo ważnych reform edukacji są standardy ochrony małoletnich. To nowy dokument, który szkoły muszą opracować do 15 sierpnia 2024 roku. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu zwiększenie kontroli nad zachowaniami przemocowymi w szkołach i poza nimi, co jest wynikiem nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oraz innych ustaw, znanych jako Lex Kamilek.

Podwyżki dla nauczycieli

Podwyżki dla nauczycieli to temat wciąż poddawany dyskusjom. Od 1 stycznia 2025 roku ogłoszono podwyżki dla sektora budżetowego. Premier zapowiedział, że nauczyciele mogą oczekiwać podwyżki w wysokości 4,1 procent. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie akceptuje tego rozwiązania i domaga się podwyżki o 15 procent dla wszystkich nauczycieli.

– 15 proc. od 2025 r. dla wszystkich nauczycieli, dla mianowanych już od września – takiej regulacji płac oczekujemy – mówi Urszula Woźniak, wiceprezes ZNP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025 - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński