MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z Bożym Ciałem w tym roku? Łukasz Szumowski: Wiem, że to ważne dla Polaków. Abp wrocławski: Chcę, by procesje się odbyły

d
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
To może być zupełnie inne Boże Ciało niż zwykle. Co roku wierni w całej Polsce obchodzą Święto Bożego Ciała, wędrując w procesjach ulicami swoich miejscowości. W tym roku pandemia koronawirusa może pokrzyżować im plany. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zdradził, że Boże Ciało to zagadnienie, które jest szeroko analizowane przez stronę rządzącą. Na oficjalne wytyczne trzeba jeszcze poczekać. Zareagowały niektóre diecezje. Jak będzie wyglądać Boże Ciało 2020?

Boże Ciało 2020 - co z procesjami?

Procesje organizowane z okazji Święta Bożego Ciała w Kościele Katolickim to wieloletnia polska tradycja. Wierni maszerują ulicami swoich miejscowości, odbywając w ten sposób kult religijny. Okna ozdobione są akcentami kościelnymi, na ulice sypane są kwiaty, uczestnikom towarzyszą dzwonki i śpiewy.

- Zdaję sobie sprawę, że procesja jest dla wielu Polaków na pewno ważna - powiedział w rozmowie z telewizją WP Łukasz Szumowski. - Analizujemy tę sytuację, bo to szerszy kontekst niż sama procesja.

Boże Ciało opracowywane przez rząd

Minister zdrowia tłumaczył, że zagadnienie ma kilka aspektów. Z jednej strony jest to długoletnia tradycja polskiego społeczeństwa, z drugiej sposób sprawowania kultu religijnego. Jednak inny punkt widzenia nakazuje spojrzeć na temat pod kątem licznej grupy ludzi, którzy przemieszczają się w zbiorowisku ulicami, a więc w przestrzeni publicznej.

- Trwają bardzo intensywne prace, dotyczące tego tematu - powiedział prof. Szumowski. - To nie tylko to wydarzenie, ale też wszystkie podobnego typu. Kiedy tylko będziemy mieli wypracowane stanowisko, poinformujemy państwa jak najszybciej - przekonywał szef resortu zdrowia.

Jak będzie wyglądać Boże Ciało w niektórych archidiecezjach?

Niektóre archidiecezje postanowiły nie czekać na wytyczne rządu i wydały swoje zalecenia, mówiące o sposobach świętowania Bożego Ciała. Należą do nich:

  • archidiecezja katowicka
  • archidiecezja częstochowska

Według Dziennika Zachodniego, metropolici polecili proboszczom parafii organizację procesji Bożego Ciało tylko i wyłącznie w obrębie placu przykościelnego. Uczestniczyć w niej będą mogli jedynie osoby obecne na mszy świętej, podczas której obowiązują ograniczenia liczby osób mogących przebywać w kościele. Te uzależnione są od powierzchni budynków.

Kurier Lubelski opisał sugestie, które zostały przesłane od kościelnych władz do parafii w województwie lubelskim. Jeden z pomysłów dotyczył usypania z kwiatów "dywanu" w kościele i ograniczenie tegorocznej procesji do powierzchni świątyni.

Boże Ciało 2020: Co z Wrocławiem?

Metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, na antenie Radia Rodzina wyraził chęć organizacji procesji na ulicach parafii. Dopuszczał rezygnację z obchodów centralnych.

- Pewne jest jedno: chcę, żeby procesje Bożego Ciała się odbyły - mówił metropolita wrocławski.

Wysłaliśmy do kurii zapytania dotyczące aktualnego stanowiska arcybiskupa. Czekamy na odpowiedź.

Pielgrzymki w dobie koronawirusa

Niewyjaśniona pozostaje wciąż kwestia pielgrzymek. Zaplanowana na maj pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich odbędzie się bez udziału wiernych. Abp Wiktor Skworc zdecydował jedynie o udziale osób zaproszonych, a wszystkich wiernych poprosił o dołączenie do wydarzenia za pośrednictwem mediów.

Łukasz Szumowski ocenił, że na dziś to zbyt daleka perspektywa, by ferować wyroki dotyczące sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę. Więcej wyjaśni się za ok. dwa tygodnie. Wtedy też resort będzie mógł więcej powiedzieć o samych wakacjach. Minister jest świadomy, że trzeba przygotować takie rozwiązania prawne, które umożliwią bezpieczne pielgrzymowanie. Prof. Szumowski dopuszcza możliwość wprowadzenia:

  • ograniczonej liczby uczestników pielgrzymki
  • obowiązkowej odległości między pielgrzymami

Minister zdrowia zapewnił, że zachowawczość rządu nie wynika z obawy przed drugą falą epidemii. Tej władza spodziewa się jesienią.

- To dopiero będzie wrzesień, październik, listopad - oznajmił Szumowski. - Wtedy nastąpi zapewne wzrost zachorowań na grypę. Chcemy też zobaczyć, jak będzie wyglądała sytuacja Śląska i Wielkopolski.

Źródło: wp.pl, dziennikzachodni.pl, kurierlubelski.pl, tuwroclaw.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński