MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co słychać na przebudowie dworca PKP w Szczecinie? [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
W środę odbyło się spotkanie na terenie dworca, gdzie trwają prace przy drugim etapie modernizacji stacji Szczecin Główny. Efekt końcowy poznamy w 2019 roku.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. istotnie zwiększają dla podróżnych dostępność stacji i przystanków. Szczecin Główny będzie miejscem, z którego każdy pasażer wygodnie dostanie się do pociągu - mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawca angażuje siły na peronie nr 2. Działa sprzęt i zespoły pracowników. Ustawiane są krawędzie peronu. Widać szykowanie fundamentów pod wiatę. Ze zgromadzonych uprzednio elementów budowane jest odwodnienie. Wykonane już prace odsłoniły stropy nad tunelem pocztowym. Teraz przygotowywane jest wylanie żelbetowej płyty.
Projektowane jest wydłużenia toru nr 1 o około 300 metrów. Dzięki realizacji tego odcinka pociągi będą mogły jeździć w stronę Szczecińskiego Portu Centralnego. Na stacji zapewniono bezpieczną obsługę pasażerów. Dodatkowo oznakowano dojście. Prace na torach tak zostały zorganizowane, żeby nie ograniczać ruchu pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Komunikację na stacji ułatwi nowy łącznik na peronie nr 3, który będzie między kładkami. Dotychczasowa kładka będzie zadaszona. Pasażerowie skorzystają z nowych wiat oraz ławek. Pojawią się zegary i tablice informacyjne. Zostanie uruchomiony system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz nowe funkcjonalne oświetlenie. Budowane perony będą miały antypoślizgową nawierzchnię. Specjalne ścieżki naprowadzające ułatwią osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się. Osoby o ograniczonej mobilności skorzystać będą mogły z 5 wind na perony. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać system monitoringu.

Perony nr 1, 2 i 3 zostaną również wyposażone w nowe wiaty. Na peronie nr 1 zostaną zamontowane trzy historyczne przęsła przeniesione z peronów 2 i 3. Poprawi się dostępność dworca dla pieszych z dolnego i górnego tarasu śródmieścia Szczecina oraz komunikacji zbiorowej i indywidualnej Modernizacja stacji obejmuje także przebudowę torów i sieci trakcyjnej oraz montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Zobacz także: Przebudowa dworca PKP w Szczecinie cz. II. Co się zmieni? I co ze starym wiatami? [WIDEO]

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie cz. II. Co się zmieni? I ...

Zamiast stylowych wiat czeka nas znacząca zmiana, ale czy na lepsze? Krytyki nie brakuje

Przebudowa dworca PKP w Szczecinie cz. II. Znikają zabytkowe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński