Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy zamarznie zamek

echodnia.eu
Fot. Archiwum
Zima to dla kierowców jedno zmartwienie więcej - przymarzające zamki. Jak sobie z nimi radzić?

W mroźny poranek lub po dłuższym postoju na powietrzu szarpiemy klamkę, chuchamy na klamkę, a drzwi naszego auta ani rusz. Przyczyna jest prosta. Po jesiennych deszczach i mgłach do bębna zamku dostała się wilgoć, która wraz z pierwszymi mrozami po prostu zamarzła. Jeśli nawet nie uniemożliwia ona otwarcia drzwi, to znacznie utrudnia. To dlatego, że o zamek nie dbamy, na bieżąco nie konserwujemy go, choć rozmaitych preparatów jest cała gama. Ci, którzy dbają, takich kłopotów nawet podczas silnych mrozów nie mają.

Tymczasem niejeden kierowca stosuje metody jak za króla Ćwieczka. Podgrzewanie zamarzniętego zamka zapalniczką, próby otwierania rozgrzanym kluczykiem na ogół po jakimś czasie dają rezultaty. Stanowczo odradzamy jednak takie sposobu, bo można uszkodzić lakier.

W handlu jest mnóstwo rozmaitych chemicznych preparatów do zamków samochodowych. Mają one nie tylko właściwości rozmrażające, ale również konserwujące. Wstrzyknięty do wnętrza taki preparat jednocześnie smaruje cały mechanizm, zwłaszcza tak zwany bęben, serce całego zamka i dodatkowo chroni go przed ponownym osadzaniem się wilgoci.

Preparaty odmrażająco-konserwujące można kupić nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale również w hipermarketach, na każdej stacji benzynowej. Uniwersalnym środkiem penetrującym jest na przykład WD40. Dzięki swoim właściwościom i aerozolowej konsystencji jest łatwy w użyciu. Szybko wnika we wszystkie zakamarki zamka, wypycha z niego wilgoć i konserwuje na kilka miesięcy.
W sprzedaży są specyfiki krajowe i importowane, renomowanych i znanych już na naszym rynku motoryzacyjnym firm, m.in. amerykańskich (K-2), włoskich (DEG), niemieckich (Ravenol). Wszystkie w niewielkich opakowaniach, o pojemności 200 - 300 mililitrów lub większych - 500-600 mililitrów, z końcówką wtryskową. Na stacjach czy w marketach preparaty o podobnych właściwościach kosztują od 3,50 do 10 złotych, zależnie od pojemności. Każdym z nich możemy szybko i skutecznie zabezpieczyć zamek naszego auta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński