Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy uczeń pije

Dorota Kozicka, 22 grudnia 2004 r.
Jak wyrwać się z zaklętego kręgu pijących najbliższych, kłopotów szkolnych, często własnego uzależnienia od alkoholu i narkotyków?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej nastolatków i samotnie szuka odpowiedzi. Wielu z nich nie wie, że życzliwą pomoc specjalistów, terapeutów, pedagogów, psychologów, prawników można znaleźć w Stowarzyszeniu Na Rzecz Tolerancji i Praw Człowieka "Partner" w Szczecinie.

Pomóc się odnaleźć

- Oferta naszej organizacji skierowana jest do dzieci i młodzieży za pośrednictwem dyrektorów szczecińskich szkół - mówi Marian Rosiński, dyrektor Ośrodka Doradztwa i Terapii Dla Młodzieży, wchodzącego w skład stowarzyszenia. - Pomagamy uczniom, rodzicom i nauczycielom pokonywać trudności w nauce, rozwiązywać problemów wychowawczych.

"Partner" organizuje zajęcia terapeutyczne i wychowawcze w ramach grup wsparcia dziennego, działających w szkołach.

Stan zagrożenia

O tym, że jest się czego obawiać, świadczy analiza stanu zagrożeń uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży w Szczecinie. Wyniki ankiety przeprowadzonej w 35 na 51 szczecińskich szkół podstawowych są przygnębiające. Przetestowano 16 736 uczniów, czyli 71,2 proc. uczniów w mieście.

Problem alkoholizmu wystąpił w 54,3 proc. przebadanych szkół, a natychmiastowej terapii wymaga około 4 procent dzieci. Problem narkomanii pojawił się w jednej czwartej szkół, w których odbyła się ankieta.

- Pojawiły się szkoły, w których jest przynajmniej kilkoro dzieci już uzależnionych od narkotyków - mówią terapeuci z "Partnera". - Rośnie liczba dzieci zagrożonych narkomanią, bo narkotyki pełnią podobnie jak alkohol funkcję zapełniającą poczucie pustki, emocjonalnego bólu, krzywdy, zagrożenia. Są alternatywą dla braku sukcesów, braku podniecających przeżyć i prawdziwych uczuć.

Poza tym w szkole panuje moda na narkotyki, styl bycia, ubioru, przynależności do grup młodzieżowych. Jeszcze gorzej jest z agresją. Problem ten dotyczy 92 proc. przebadanych uczniów.

Pomoc z zewnętrz

- Z ankiety wynika że konieczne jest udzielenie fachowej pomocy z zewnątrz, która zapewnia m.in. nasze stowarzyszenie - mówi Marian Rosiak. - O zorganizowanie grup wsparcia dziennego wystąpiło do nas 27 szkół na 35 ankietowanych.

Stowarzyszenie udziela nieodpłatnie porad prawnych w zakresie przemocy i uzależnień pod numerem tel. 4885 707. Mieści się w Szczecinie przy ul. Mariackiej 4/8.

Wszystkim, którzy chcieliby wspomóc charytatywną organizację podajemy nr konta:

Stowarzyszenie Na Rzecz Tolerancji i Praw Człowieka "Partner" w Szczecinie Big Bank Gdański S.A. Millenium 13 1160 2202 0000 0000 2957 1893.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński