Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy stracimy pracę

Agata Pęk
Najważniejsze, aby się nie załamywać, tylko wziąć sprawy w swoje ręce.
Najważniejsze, aby się nie załamywać, tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Fot. www.sxc.hu
Utrata pracy jest ciosem dla każdego człowieka. Podpowiadamy, co w takiej sytuacji należy zrobić i na jaką pomoc można liczyć.

Wiele osób po stracie pracy nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Brakuje im nie tylko pomocy finansowej, ale przede wszystkim praktycznego wsparcia w przebrnięciu przez urzędowe procedury i szukaniu nowego zatrudnienia.

Utrata pracy jest tak przykrym wydarzeniem, że wiele osób nawet nie wie, gdzie może się udać po pomoc w takiej sytuacji. Tymczasem w urzędach pracy można skorzystać z poradnictwa zawodowego, szkoleń oraz kursów. Można także dostać środki pieniężne na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Ale niewiele osób wie, jakie są procedury starania się o nie.

Rejestracja w urzędzie

W pierwszej kolejności po stracie pracy powinniśmy zarejestrować się jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy. Aby uzyskać statut bezrobotnego, nie możemy mieć dochodów, wynikających między innymi z prawa do renty, emerytury, świadczeń przedemerytalnych czy zasiłku chorobowego.
Rejestracja osoby bezrobotnej odbywa się w urzędzie. Konieczne do niej są dowód osobisty, dyplom ukończenia szkoły lub szkoleń, świadectwo pracy oraz na przykład dokument o przeciwwskazaniach do określonych prac, jeśli taki posiadamy.
Musimy pamiętać, że taka rejestracja narzuca nam pewne obowiązki w stosunku do urzędu. Musimy informować go o naszych o dochodach oraz o wszelkich zmianach, dotyczących naszej sytuacji życiowej.

Zasiłek dla bezrobotnych

Osoby, które zostały zwolnione z pracy, często są w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Jeśli po rejestracji nie ma dla nich odpowiedniej pracy, a były zatrudnione przez ostatnich 18 miesięcy, to nawet przez ponad rok przysługuje im zasiłek dla bezrobotnych. Oczywiście to, ile dostaną, zależy od stażu pracy.
Zasiłek można pobierać przez 6, 12 lub 18 miesięcy, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie, w którym mieszka bezrobotna osoba. Oczywiście w trakcie pobierania zasiłku urząd odprowadza za tę osobę składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Pieniądze na własny biznes

Jako osoba bezrobotna możemy także uzyskać środki z funduszu pracy na założenie własnej firmy. W takim przypadku trzeba złożyć wniosek z biznesplanem w powiatowym urzędzie pracy, w którym jest się zarejestrowanym. Należy także okazać dokumenty zabezpieczające środki pieniężne, w postaci poręczenia wekslowego, oraz faktury i rachunki, dokumentujące wydatki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ostatnim ważnym zobowiązaniem jest utrzymanie swojej nowej firmy na rynku przynajmniej przez rok od rozpoczęcia działalności. W przeciwnym razie będziemy musieli zwrócić pieniądze do funduszu pracy. Obecnie na założenie własnej firmy można dostać z funduszu 14,7 tysiąca złotych, czyli pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Urzędy pracy motywują także bezrobotnych do zdobycia pracy poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia zawodowe, mające na celu zdobycie wyższych kwalifikacji oraz umiejętności w danym zawodzie. Warto korzystać z takich form pomocy, ponieważ dzięki nim szybciej znajdziemy w przyszłości nowe zatrudnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński