Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co porabiają skorupiaki, czyli Uniwersytet Szczeciński zaprasza na Noc Biologów

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe
Życie skorupiaków i ważek, przyszłość Odry oraz wiele innych zagadnień będzie można poznać podczas pierwszej w tym roku edycji Nocy Biologów, którą przygotowuje Uniwersytet Szczeciński.

Noc Biologów obędzie się 13 stycznia 2023. Tegoroczne hasło przewodnie to „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość”.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się wiele fascynujących ciekawostek na temat wody. Poznają osobiście skorupiaki planktonowe oraz dennych mieszkańców zbiorników. Dowiedzą się m.in. gdzie żyją i co porabiają ważki zanim natura doda im skrzydeł i czy akurat to, że są tam, gdzie są, to dobrze świadczy o jakości wody czy wręcz przeciwnie? Co jeszcze pływa w rzece czy jeziorze lub siedzi przyczajone na dnie? Czy mamy się czego obawiać? Więcej szczegółów na warsztatach laboratoryjnych poświęconych badaniom mikrobiologicznym wody oraz pokazie: „Pasożyty w wodzie”.

Dodatkowo, będzie można się dowiedzieć, że Szczecin ma własną „Amazonię”, będącą plątaniną kanałów, dzikich zakątków, zamieszkałą przez rzadkie gatunki zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Będzie im poświęcona prezentacja multimedialna poświęcona Międzyodrzu połączoną z bogatą dokumentacją fotograficzną tego regionu.

Podczas Nocy Biologów będzie poruszany także temat katastrofy ekologicznej na Odrze. Zaprezentowany zostanie wykład „Co dalej z Odrą”, podczas którego będzie można zadawać pytania ekspertowi w tej tematyce.

Na dwóch wystawach będzie można obejrzeć grzyby lecznicze i trującye, które możemy spotkać nie tylko podczas jesiennego grzybobrania. Druga, to wystawy szkła laboratoryjnego – podstawowego wyposażenia każdego laboratorium.

W programie wydarzenia nie zabraknie również bardzo popularnych wykładów m.in. na temat dobierania się ludzi w pary, śmiechoterapii z pokazem kilku technik śmiechoterapeutycznych. W tym dniu będzie także okazja do odwiedzenia nowocześnie wyposażonych laboratoriów, poznania techniki badawczych jakimi posługują się na co dzień naukowcy, a także do samodzielnego wykonania doświadczeń i zaobserwowania ciekawych zjawiska.

Organizatorzy przygotowali łącznie około 20 zajęć w formie warsztatów, pokazów, laboratoriów o charakterze obserwacyjnym jak i doświadczalnym. Będzie możliwość m.in. samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych z bakterii lub „własnoręcznie” oznaczyć grupę krwi.

Zajęcia stacjonarne będą prowadzone wyłącznie dla osób wcześniej zarejestrowanych. Rejestracji na zajęcia można dokonywać na stronie Nocy Biologów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński