MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co pomaga, a co przeszkadza dzieciom w nauce języków obcych? Problemów należy szukać w metodach nauczania

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Języki obce w szkole obowiązują uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej, Przez 6 lat edukacji jest to jeden język (najczęściej język angielski), a w klasie 7. dochodzi drugi język obcy nowożytny. Nie wszystkim nauka języków przychodzi z łatwością. Od czego to zależy? Czy problemy wynikają z predyspozycji, czy może metod nauczania? Swoimi spostrzeżeniami dzieli się ekspertka, anglistka i edukatorka, Aleksandra Brańska.

Spis treści

Tych języków obcych uczą się dzieci w polskich szkołach

Język obcy na pierwszym etapie edukacji to najczęściej język angielski. Wybór języka angielskiego przez szkoły nie powinien budzić wątpliwości. Nie bez znaczenia jest on nazywany językiem międzynarodowym, można się nim porozumieć w większości krajów przynajmniej na podstawowym poziomie. Jest także językiem świata IT, dlatego też coraz bardziej angielski jest obecny w codziennym życiu, a szczególnie na rynku pracy.

uczeń, słownik
„Oporny uczeń nie istnieje. Są tylko źle dobrane metody” Pixabay

Od klasy 7. szkoły podstawowej uczniów obowiązuje drugi język obcy nowożytny. W szkołach publicznych w Polsce najczęściej jest to język niemiecki lub francuski. Coraz częściej spotykamy też hiszpański, włoski. W niektórych szkołach do wyboru uczniów pozostaje także język rosyjski.

Nauka języka obcego w szkole bywa nieskuteczna. Co jest powodem?

Sposób, w jaki języki obce są nauczane w szkołach ma wiele wad. Na skuteczność nauczania duży wpływ ma mała ilość konwersacji i brak metod, które angażują uczniów, wykorzystując odpowiednio ich wiek czy zainteresowania.

Dyskusyjna jest też sama podstawa programowa, w której wciąż nad praktyką, konwersacjami i fonetyką przeważa teoria, w tym sporo gramatyki. Między innymi to dlatego niektórym dzieciom trudno jest nauczyć się języka obcego.

— Moim zdaniem oporny uczeń nie istnieje — są tylko źle dobrane metody, które nie działają. Każdy może się nauczyć języka, ale musi to robić w sposób dostosowany do trybu życia i zainteresowań. Proponuję zacząć od tego, co jest najłatwiejsze dla danej osoby — młodzież może np. oglądać filmiki na Tik-Toku po angielsku — mówi Aleksandra Brańska, znana jako olka.korepetytorka.

Czy każdy może nauczyć się języka obcego? A może trzeba mieć „to coś”

Niektórym łatwiej przychodzi nauka języków obcych, innym trudniej. Mówi się o zdolnościach językowych, jednak jak zauważa specjalistka, wystarczy kształtowanie odpowiednich cech.

– Jak w każdej dziedzinie, tak również w językach obcych – są uczniowie z większymi predyspozycjami, oraz tacy, którzy muszą włożyć w zrozumienie i naukę więcej pracy. Cytując prof. Komorowską, nie ma czegoś takiego jak „zdolności językowe”. Jednakże pewne cechy osobowości pomagają osiągnąć sukces w tej dziedzinie. To dobrze rozwinięta pamięć, myślenie abstrakcyjne, ciekawość świata, umiejętność organizacji i samodyscyplina. – podkreśla ekspertka.

Olka.korepetytorka dodaje, że te umiejętności można oczywiście wypracować już od najmłodszych lat. Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby dzieci miały pozytywne skojarzenia z językami obcymi.

– Nasz mózg jest tak skonstruowany, że najlepiej przyswaja wiedzę w przyjaznej atmosferze opartej na bezpieczeństwie. Ta myśl przyświeca mi w codziennej pracy — skuteczność i zabawa, to połączenie dające najlepsze efekty. Zbyt duży nacisk i presja mają zazwyczaj odwrotny skutek — uczniowie się zniechęcają, a w mózgu powstaje zjawisko tak zwanego filtra afektywnego — w skrócie — następuje blokada przyswajania nowych wiadomości, spowodowana stresem — podsumowuje Aleksandra Brańska.

Sposoby na przyjemną i skuteczną naukę języka

Dzieci i młodzież, które dopiero zaczynają przygodę z nauką języka obcego, mają negatywne doświadczenia z poprzednimi nauczycielami lub z innych powodów nie mieli dobrych skojarzeń z językami obcymi, potrzebują odczarować w swojej głowie ten świat.

Może w tym pomóc wykorzystanie zainteresowań dzieci i wykorzystywanie narzędzi, które rozumieją. Na przykład młodzież może oglądać filmiki na Tik-Toku, próbować zrozumieć lubianą grę w angielskiej wersji językowej, tłumaczyć, a także tworzyć piosenki po angielsku.

Nie podam magicznego sposobu na angielski w 3 miesiące, bo taki nie istnieje. Nauka języka obcego to proces, który w zasadzie trwa całe życie i trzeba tak go poprowadzić, aby nie był dla nas ciężarem. Nawet jeśli eksperci mówią, że należy oglądać filmy bez napisów, róbmy po swojemu. Metoda małych i prostych kroków jest na początku najlepsza, ponieważ najpierw zależy nam na nabraniu pewności siebie i uwierzeniu, że „damy radę” – dzieli się wskazówkami Aleksandra Brańska

Języków obcych warto się uczyć, nie tylko dla ocen w szkole

Znajomość co najmniej jednego języka obcego, najlepiej angielskiego, dużo ułatwia w dzisiejszych czasach. Można porównać komunikowanie się po angielsku z umiejętnością obsługi komputera. Na rynku pracy — bez tych kompetencji — może być obecnie bardzo ciężko się rozwijać, a co dopiero za 10 - 15 lat, kiedy obecni uczniowie będą zaczynać karierę zawodową?

– Moim zdaniem największą zaletą znajomości języków obcych jest to, że pozwalają na niezależność. Znając angielski, możemy w tych czasach pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Mając w ręku taki atut, to my wybieramy pracę, a nie praca nas – zauważa ekspertka.

Nie bez znaczenia jest też dobra znajomość języków obcych w szkole. Język obcy jest przedmiotem egzaminacyjnym i często punkty z tej części egzaminu mogą zaważyć o przyjęciu do wymarzonej szkoły średniej lub na studia.

– Ponadto znajomość języków obcych pozwala nam na poznawanie ludzi. Już kilkulatki znając podstawowe zwroty, dogadują się z rówieśnikami na zagranicznych wakacjach, czego byłam świadkiem, patrząc na moje córki — dodaje Aleksandra Brańska — Wyjazdy wakacyjne to świetna okazja do przekonania się, że angielski naprawdę się przydaje — lotnisko, hotel, sklep, restauracja- kiedy umiemy się tam swobodnie dogadać, nie stresujemy się, a spędzamy wyjazd na tzw. pełnym relaksie — podsumowuje.

Zaletą znajomości języków obcych jest to, że nie ma wad! Nie znam osoby, której taka umiejętność by zaszkodziła. Znajomość mniej popularnych języków np. skandynawskich, chińskiego, czy japońskiego jest dodatkowo gwarancją dobrze płatnej pracy – podsumowuje ekspertka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co pomaga, a co przeszkadza dzieciom w nauce języków obcych? Problemów należy szukać w metodach nauczania - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński