Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co oznacza brak pomostówek

Fot. Radosław Brzostek
Fot. Radosław Brzostek
Rozmowa z Danutą Borsuk-Zawadzką, zastępcą dyrektora oddziału ZUS w Koszalinie.

- Jakie są konsekwencje tego, że prezydent nie podpisał ustawy o pomostówkach? Co z tego wynika dla zwykłych ludzi?
- To oznacza, że emerytur pomostowych nie ma. Ludzie, którzy pracowali w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze do końca 1998 roku i 1 stycznia 1999 roku nie mieli przepracowanej odpowiedniej liczby lat lub wymaganego stażu pracy do emerytury, nie otrzymają pomostówek, czyli wcześniejszych emerytur.

- Czyli w całym kraju straci na tym 270 tys. ludzi?
- Przyjęta przez parlament ustawa, którą zawetował prezydent, faktycznie szacunkowo miała dotyczyć 270 tys. osób. Jednak według szacunków Kancelarii Prezydenta w tym roku mogło przejść na nie 6 tysięcy osób.

- Czy jest jakaś grupa zawodowa, która zyskuje na tym, że ustawa została zawetowana?
- Nie, takiej grupy nie ma.

- Czy w związku z tym będzie obowiązywać stara ustawa i kobietom, które w przyszłym roku skończą 55 lat oraz mężczyznom, którzy skończą 60 lat, będą przysługiwać wcześniejsze emerytury?
- Nie. Regulacje prawne, które dawały prawo do wcześniejszych emerytur obowiązują tylko do końca 2008 roku. Od 1 stycznia 2009 roku już obowiązywać nie będą, ale nie stracą uprawnień ci, którzy mają tzw. prawa nabyte. To ci, którzy spełnili wszystkie kryteria i nabyli już prawa do wcześniejszych emerytur lub nabędą do 31 grudnia tego roku. Do tej grupy należą m.in. kobiety, które do 31 grudnia 2008 roku ukończą 55 lat i mężczyźni, którzy ukończą 60 lat i mają wypracowany odpowiedni staż pracy uprawniający do emerytury. Są to również osoby, które do końca 1998 roku przepracowały w warunkach szczególnych 15 lat lub 10 lat (to zależy od rodzaju ich pracy) i miały odpowiedni staż pracy (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni), tylko dotychczas nie osiągnęły odpowiedniego wieku, pod warunkiem, że nie zapisali się do otwartych funduszy emerytalnych. Oni będą korzystać z wcześniejszych emerytur na zasadzie praw nabytych.

- A do kiedy muszą złożyć wnioski o takie emerytury?
- Tu nie ma żadnych ograniczeń. Mogą to spokojnie zrobić w przyszłym roku.

- Prezydent podpisał za to ustawę o emeryturach kapitałowych. Co to oznacza?
- Ustawa o emeryturach kapitałowych dotyczy osób, które zapisały się do otwartych funduszy emerytalnych i w 2009 roku osiągną odpowiedni wiek uprawniający do emerytury, czyli chodzi tu o kobiety, które ukończą 60 lat. One otrzymają dwie emerytury: jedną z funduszu ubezpieczeń społecznych, a drugą z OFE na podstawie tego, ile składek opłaciły. Aby jednak mogły mieć wypłacane pieniądze z OFE, muszą mieć na koncie zebrany odpowiedni kapitał. Obie emerytury będzie im wpłacać ZUS.

- A co będzie z tymi, którzy nie zapisali się do otwartych funduszy emerytalnych, a zechcą w przyszłym roku wystąpić o emeryturę?
- Osoby, które nie zapisały się do OFE, będą mieć wypłacane emerytury tylko z FUS, ale będzie ona liczona inaczej niż ta dla członków OFE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński