Co może powstać na działce, gdzie miał stanąć 18-piętrowy wieżowiec w Szczecinie? Teraz głos po stronie mieszkańców

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Wieżowiec wysoki na 55 metrów miał powstać na działce przy ulicy Wszystkich Świętych w Szczecinie. Po politycznej i medialnej burzy inwestor wycofał się z pomysłu. Teraz mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. dla kontrowersyjnej działki.

O planach budowy 18-piętrowego wieżowca na działce przy ul. Wszystkich Świętych głośno się zrobiło w połowie lutego, gdy po posiedzeniu komisji Rady Miasta ds. budownictwa i mieszkalnictwa okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się, że inwestor, który kupił nieruchomość złożył w magistracie wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Grupa mieszkańców przeciwna inwestycji zebrała podpisy pod projektem uchwały intencyjnej w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego rejonu. Zwracali uwagę, że planowana zabudowa przewyższy kilkakrotnie wysokością okoliczne budynki i zablokuje dopływ naturalnego światła. Byli oburzeni też przewidzianą małą liczbą miejsc parkingowych oraz wizją zabetonowania kolejnej przestrzeni w okolicy.

Emocje budziło też powiązanie inwestora ze środowiskiem klubu Bezpartyjnych prezydenta Piotra Krzystka. Ostatecznie inwestor wycofał się z pomysłu, a podczas marcowej sesji Rady Miasta radni jednogłośnie wydali zgodę miejskim urzędnikom na przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Arkońskie – Niemierzyn – Wszystkich Świętych".

Do aktywnego udziału w tym procesie mieszkańców namawia radny osiedla Andrzej Radziwonowicz. Zachęca do składania wniosków dotyczących prac nad wspomnianym planem zagospodarowania (do 28 kwietnia) oraz projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Szczecin (termin minął 19 kwietnia).

- Oba dokumenty są dla nas kluczowe jeśli chcemy aby tereny wokół nas stały się miejscem przyjaznym mieszkańcom, a nie zostały zalane betonem tworząc betonową pustynię - uważa Radziwonowicz.

Wśród omawianych terenów jest m.in. działka, na której miał powstać 55-metrowy wieżowiec.

- Działka nr 38/22 powinna zakładać obowiązek odbudowy znajdującego się tam zabytkowego budynku oraz umiejscowienie ewentualnie zabudowy wielorodzinnej z towarzyszącą funkcją usługową. Wysokość nowej zabudowy nie powinna być wyższa niż 16 metrów, a mpzp przewidywać maksymalnie 5 kondygnacji naziemnych. Współczynnik miejsc parkingowych powinien wynosić 1,0 mp/lokal mieszkalny i 1,0 mp/50m2 powierzchni użytkowej (dla lokali użytkowych). Udział powierzchnia biologicznie czynnej powinien wynosić min 40% - proponuje radny.

Poza tym na jednej z pobliskich działek widzi miejsce pod zieleń urządzoną, a na terenie przed istniejącymi blokami – parking lub garaże.

- Celem tego ma być stworzenie w przyszłości w tym miejscu terenu przeznaczonego pod wypoczynek i rekreację dla mieszkańców najbliższej okolicy. Zabudowa mieszkaniowa w okolicy jest coraz bardziej intensywna, co w połączeniu z deficytem miejsc z funkcją rekreacji obniża standard życia mieszkańców - zauważa.

Na stronie facebook.com/radziwinowicz.andrzej. dostępne są szczegółowe informacje i wzorce wniosków, które można edytować, proponując swoje pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Wnioski należy wysyłać na adres: bppm@um.szczecin.pl. W tytule wpisując odpowiednio: „Wniosek w ramach konsultacji społecznych – Studium” lub „Wniosek do mpzp Arkońskie-Niemierzyn-Wszystkich Świętych”.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie