Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co łączy wikingów, bluetooth i województwo zachodniopomorskie? Harald Sinozęby! Słynny król Wikingów spoczywa pod Wolinem?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wiejkowo koło Wolina. Wzgórze kościelne z kopcem wikinga
Wiejkowo koło Wolina. Wzgórze kościelne z kopcem wikinga Andrzej Szkocki
Niewielkie Wiejkowo pod Wolinem znalazło się na ustach całego świata naukowego za pomocą badań satelitarnych. Pod kościołem w Wiejkowie (gmina Wolin) kryje się kopiec, w którym spoczął król Danii i Norwegii z X wieku, chrystianizator Skandynawii.

Marek Kryda, znawca historii Wikingów w wywiadzie dla portalu thefirstnews.com powiedział: „Badania satelitarne w pełni potwierdziły istnienie dużego kopca w Wiejkowie i oczywiście jednocześnie potwierdziły, że Wiejkowo jest miejscem pochówku Haralda Sinozębego. A to oznaczałoby, że tylko kurhan jest jego prawdziwym grobem, pierwotny kościół był tylko późniejszym dodatkiem do niego. Korzystanie z penetrujących ziemię obrazów radarowych pomoże nam zobaczyć, co było w środku”.

- Moim zdaniem to prawdopodobne. Musieli gdzieś pochować króla Haralda, skoro zmarł w Wolinie. Wymiary kopca, odkryty w XIX wieku pochówek z zabytkami datowanymi na okres wczesnego średniowiecza sugerują że mógł to być grobowiec Haralda - uważa Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Złoty dysk wikingów z polskim akcentem

Odkrycie potwierdza wcześniejsze spekulacje szwedzkiego archeologa Svena Rosborna, który zasugerował, że król Wikingów został pochowany pod Wolinem po odkryciu w 2014 roku złotego dysku znanego jako dysk Curmsun. Złoty dysk miał być umieszczony w królewskiej krypcie. Został odkryty w roku 1841 wraz z przedmiotami ze złota i srebra, obok szczątków w ziemi poniżej posadzki obecnego kościoła w Wiejkowie. Krążek waży 25,23 gramów i ma średnicę 4,5 centymetra. W inskrypcji na przedmiocie jest wspomniany król „Harald Gormson król Duńczyków, Scanii, Jomsborga, miasta (lub biskupstwa ) Aldinburg”.

Dysk Curmsun jest zdeponowany w skarbcu w Szwecji. Zanim tam trafił w historię jest wpleciony polski wątek. W 1945 roku dysk znalazł major Stefan Sielski. Przedmiot nie wyglądał na zrobiony ze złota więc trafił do pudełka ze starymi guzikami. Dopiero w 2014 roku 11-letnia prawnuczka Michała Sielskiego pokazała znalezisko swojej nauczycielce historii, a potem odkryciem zainteresował się świat nauki.

Harald Sinozęby (duń. Harald Blåtand; ur. ok. 911 – zm. 1 listopada 987 w Jomsborgu) – król Danii w latach 958–987 i Norwegii w latach 974–985. Harald Sinozęby wprowadził do Danii chrześcijaństwo, przyjmując chrzest około roku 965. W trakcie swego panowania dbał również o rozwój państwa poprzez wspieranie dużych projektów budowlanych. W Jelling, gdzie pod kopcem pochowani byli jego rodzice, wzniósł bogato zdobiony kamień runiczny, będący pierwszym świadectwem chrystianizacji Danii, i zbudował tamże kościół, do którego przeniósł zwłoki ojca. Budował grody. Wznosił kościoły (najbardziej znany w Roskilde) oraz mosty. Niewiele wiadomo o śmierci władcy. Harald w czasie wojny domowej z synem Swenem Widłobrodym miał udać się do Jomsborga, czyli najprawdopodobniej dzisiejszego Wolina, gdzie wkrótce zmarł.

Sinozęby przeszedł do historii także z innego powodu. Jego przydomek to również nazwa bezprzewodowej technologii Bluetooth, używanej do łączenia urządzeń. Została tak nazwana na cześć Haralda. Technologia łączy urządzenia tak, jak Harald zjednoczył plemiona Danii w jedno królestwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński