Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dziesiąty kleszcz w Zachodniopomorskiem zakażony boreliozą

Anna Miszczyk
Taki rumień to objaw boreliozy.
Taki rumień to objaw boreliozy.
Już ponad stu mieszkańców naszego województwa zachorowało w tym roku na boreliozę. Połowa z nich trafiła do szpitali.

Zachorowania:

Zachorowania:

Polska: 2008 r. - 8248 zachorowań na boreliozę 2007 r. - 7731 osób.
Zachodniopomorskie: 2008 r.- 265 osób, 2007 r.- 195 osób.

- Znalazłem na ciele kleszcza. Niestety, kiedy próbowałem go usunąć, w skórze został mi mały jego fragment. Na tyle mały, że nie mogłem go wyjąć - mówi pan Andrzej, nasz Czytelnik. - Co mam teraz robić? Iść z tym do lekarza? To był malutki kleszcz. Chyba została tylko jego nóżka.

Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mówi, że wcale nie ma pewności, czy to było odnóże pajęczaka. Naszemu Czytelnikowi radzi, aby skontaktował się z lekarzem rodzinnym. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu skieruje go do specjalisty.

- Nie ma znaczenia, czy kleszcz jest mały czy duży. Jeśli zawiera w swoim organizmie krętki Borrelia burgdorferi może spowodować zakażenie - mówi Renata Opiela. - Zagrożenie boreliozą jest w naszym regionie dość duże. Z danych Zakładu Genetyki Uniwersytetu Szczecińskiego wynika, że zakażony jest co dziesiąty kleszcz.

Statystyki są niepokojące: w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano już 106 potwierdzonych przypadków boreliozy. (w tym samym okresie ubiegłego roku było 96 przypadków). 49 osób trafiło do szpitala. Najwięcej przypadków zgłoszono z terenu Szczecina, powiatów: wałeckiego, choszczeńskiego i drawskiego.

- Nie należy mocno manipulować przy kleszczu, jeśli jest "wkręcony" w skórę. Najlepszym wyjściem jest wykręcenie pajęczaka - mówi Renata Opiela.- Jeśli jednak pozostanie jakaś jego część w organizmie, najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jedynie usunięcie kleszcza, gdy jeszcze się nie umiejscowił w ciele, daje gwarancję braku zagrożenia. Dlatego najlepiej oglądać całe ciało po przyjściu z lasu.

Warto wiedzieć, że pajęczaki przyciąga spocone ciało. Przed wyjściem do lasu, najlepiej wziąć prysznic oraz stosować repelenty (środki odstraszające), które można kupić w aptece.

- Jeśli zauważymy po kilku dniach od usunięcia kleszcza tzw. rumień wędrujący z charakterystyczną obwódką należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i poddać antybiotykoterapii - mówi Renata Opiela

Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) to przewlekła infekcja bakteryjna. Wywołuje ją krętek z rodziny Spirochetacea. Choroba występuje w trzech stadiach. We wczesnej infekcji pojawia się rumień wędrujący. Następnie infekcja obejmuje cały organizm. Rozwijają się zmiany skórne. Zajmowane są stawy, serce, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Rok do kilku lat po zakażeniu pojawia się infekcja przewlekła (zanikowe zapalenie skóry na palcach, zmiany stawów, zapalenie mózgu i opon mózgowo -rdzeniowych).

Zobacz na mmszczecin.pl
Wyzwolenia: Tu jest niebezpiecznie. Sygnalizacja ma rozwiązać problem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński