Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dzieje się z kamienicą po dawnym hotelu Piast w Szczecinie? Jest zawiadomienie do prokuratury

Adriana Reczek
Adriana Reczek
Szczeciński społecznik zawiadamia prokuraturę w sprawie dawnego hotelu Piast. Miejski Konserwator Zabytków planuje kontrolę zabytkowego budynku w centrum miasta, a inwestor zapewnia, że zalecone prace były, są i będą wykonywane.

Z wnioskiem do Prokuratora Generalnego i Prokuratora Regionalnego wystąpił aktywista Igor Podeszwik z "Nowego Szczecina”. Zaniepokojony ekspertyzą techniczną wykonaną na zlecenie właściciela budynku zdecydował się skierować pismo do Zbigniewa Ziobry, by ten przyjrzał się sprawie.

- Nie wyobrażam sobie Szczecina bez tej kamienicy. To jest jedyna wielkomiejska kamienica w tym rejonie miasta i jedna z dwóch w tej okolicy, która przetrwała wojnę. Nie jest to sztampowy budynek. To dzieło wybitnego szczecińskiego architekta Eugena Wechselmanna, który był też aktywnym miejskim radnym i przyczynił się do rozwoju miasta. Fasady dawnego hotelu Piast zachowały oryginalną wartość historyczną i artystyczną, na trwałe wpisały się w krajobraz Szczecina, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby je uratować - przekonuje Podeszwik. - Z najnowszej ekspertyzy wynika, że deszcz i śnieg wnikają do wnętrza kamienicy. A przecież brak dachu był pierwotną przyczyną degradacji kamienicy. Po tym okresie inwestor zrobił prowizoryczny dach, ale folia ulega zniszczeniom i miała być wymieniona do końca października 2020 r. Nie wymieniono jej.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek po hotelu Piast udało się zachować po społecznej akcji. Miał być rozebrany, ale sprzeciwili się m.in. Podeszwik, stowarzyszenie Ocalmy Zabytek, szczecinianie. Kamienica została w 2018 r. wpisana na listę zabytków - ze względu na swoje wyjątkowe fasady. To otworzyło możliwość wydania przez prezydenta miasta decyzji, która nakazywałaby inwestorowi wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich i budowlanych, by uratować wszystko, co w budynku najcenniejsze. To oznacza również, że gdyby nowy właściciel nie wykonał zaleceń, mogłoby to zrobić miasto na swój koszt, a potem domagać się zwrotu pieniędzy. Podeszwik chce, by miasto skorzystało z tej możliwości.

Co na to Miejski Konserwator?

- Wykonujemy swoją pracę zgodnie z kompetencjami i zgodnie z przepisami. Były wykonane zalecenia pokontrolne. Ponowna kontrola będzie 15 kwietnia. Sprawdzimy wykonanie zaleceń, jeżeli okaże się, że prace nie zostały wykonane, będziemy wdrażać kolejne narzędzia, w tym decyzje nakazujące - zapewnia Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Zalecenia pokontrolne były i są wykonywane - mówi reprezentujący inwestora mecenas Krzysztof Tumielewicz. - Składały się z dwóch części. Pierwsza została wykonana przez jeszcze w 2020 r., niezwłocznie po nabyciu nieruchomości. To m.in. wymiana siatki zabezpieczającej elewacje, zabezpieczenie balkonów i gzymsów, odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji deszczowej. Zabezpieczono całość budynku, wykonując m.in. tymczasową więźbę dachową zabezpieczoną membraną przeciwopadową. Wymieniono płyty drewniane międzykondygnacyjne.

Druga część zaleceń, jak wyjaśnia mec. Tumielewicz - odnosiła się do wzmocnienia konstrukcji ściany frontowej.

- Zadanie to wymagało przygotowania, zaprojektowania, wyłonienia wykonawcy. Inwestor wystąpił o przejęcie pozwolenia na budowę wydanego na poprzedniego właściciela nieruchomości. Wymagało to m.in. przeprowadzenia procedury z udziałem syndyka masy upadłości poprzedniego właściciela, zgody sądu, uregulowania kwestii praw autorskich, formalnego przejęcia pozwolenia na budowę, wyłonienia i podpisania umowy z architektami, którzy podjęli się zaprojektowania hotelu w kamienicy po dawnym hotelu Piast. Podpisano też umowę franczyzową z renomowaną siecią hotelarską.

Inwestor zapewnia, że hotel Piast będzie wyremontowany

GS24.pl otrzymał zapewnienie, że "inwestor był, i nadal jest zdeterminowany", by zrealizować inwestycję. A ma doświadczenie, bo z sukcesem przeprowadził taki proces m.in. w stosunku do kompleksu kamienic przy placu Zawiszy (tzw. Kamienica Dorhna).

- Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na realizację inwestycji. Wykonawcy borykają się z problemami kadrowymi. Kilka firm odmówiło podjęcia się wykonania zabezpieczeń elewacji. Inwestor ostatecznie podjął decyzje o częściowym przeprojektowaniu. Zrezygnowano z budowy parkingu pod nieruchomością. Zlecono wykonanie kilku ekspertyz technicznych, konstrukcyjnych i geologicznych w celu profesjonalnego przygotowania się do inwestycji. Podpisano umowę z firmą wykonawczą, która zrealizuje dalsze zalecenia pokontrolne, w tym wykona dalsze zabezpieczenia. Nastąpi to w terminie najbliższych kilku miesięcy. Inwestor jest w fazie rozmów z miastem na temat zmiany układu drogowego. Poszukuje też miejsca, gdzie mógłby zlokalizować miejsca parkingowe dla budowanego hotelu - wylicza mec. Tumielewicz i dodaje, że nieruchomością na bieżąco interesuje się nadzór budowlany i Miejski Konserwator Zabytków, który przeprowadza kontrole. - Inwestor pozostaje z nimi w stałym kontakcie.

WIĘCEJ NA TEMAT HOTELU PIAST NA GS24.pl: Hotel Piast - wiadomości, informacje, aktualności

Hotel Piast w Szczecinie. Zabytek bez rygoru [ZDJĘCIA]

"Remontować - nie rujnować". Protest w obronie dawnego budyn...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński