MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dla kredytobiorców oznacza decyzja RPP ws. stóp procentowych? Co z ratami kredytu?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie.
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Konrad Kozłowski/ Polska Press
W środę 8 marca zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zgodnie z oczekiwaniami po raz kolejny postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. – W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych – komentuje Michał Stajniak, XTB. Z kolei Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl przyznaje, że choć cykl podwyżek nie został oficjalnie zakończony, to jego zdaniem kolejną zmianą stóp będzie ich obniżka.

Spis treści

Spadek inflacji do 7 proc. na koniec roku

Podczas konferencji po decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że w lutym dojdzie do ostatniego w tym roku wzrostu inflacji. Od marca przewidywany jest szybki spadek, aż do poziomu około 7 proc. pod koniec roku.

– W lutym inflacja wyniesie poniżej 20 proc. – ten najwyższy poziom w całym cyklu inflacyjnym. Przypuszczamy, że będzie to – proszę mnie nie trzymać za słowo, bo tu się sposób liczenia zmienia i wszystko – jakieś 18,5 proc. – stwierdził Adam Glapiński.

Decyzja ws. stóp procentowych zgodna z oczekiwaniami

– Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Michał Stajniak, starszy analityk XTB.

Jak wyjaśnia, jest to związane z dostępnością nowych projekcji makroekonomicznych, które pomimo możliwego wzrostu inflacji w lutym do wyższego niż obecnie poziomu, mogą pokazać szybsze schodzenie inflacji do celu. To z kolei, jego zdaniem, będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, być może w tym roku.

– Poprzednie projekcje makroekonomiczne pokazywały, że inflacja spadnie do jednocyfrowego poziomu pod koniec tego roku. Jednak szef NBP, prof. Glapiński podczas poprzedniej konferencji spekulował, że widzi szanse na zejście nawet do zakresu 6-8 proc. – wyjaśnia. – Jeśli faktycznie najnowsza projekcja pokazałaby, że centralne oczekiwania wskazują na taki poziom, to wtedy furtka do obniżek pojawiłaby się – dodaje i zauważa, że rząd oraz inne partie polityczne prześcigają się w znajdowaniu nowych pomysłów, które miałyby ulżyć obywatelom posiadającym kredyty.

Jego zdaniem nie można wykluczyć również scenariusza przedłużenia wakacji kredytowych w połowie roku, choć taki scenariusz zakładałby utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stajniak podkreśla, że na ten moment trudno mówić o potrzebie obniżek stóp procentowych, patrząc na inflację przekraczającą 17 proc. Niemniej przestrzeń według Rady może pojawić się wraz z szybszym spadkiem inflacji.

– Decyzja, choć nikt nie zakładał zmiany poziomu stóp, budziła zdecydowanie najwięcej emocji od listopada. Wspólnym mianownikiem obu posiedzeń RPP jest to, że władze dysponowały na nich nowymi projekcjami Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Poprzednia edycja raportu zakładała, że na koniec tego roku tempo wzrostu cen będzie wynosić 8 proc. Do dopuszczalnego pasma wahań wokół 2,5-proc. celu inflacyjnego dynamika CPI miała wejść dopiero w drugiej połowie 2025 r. Nowe prognozy zakładają, że to się nie zmieni, ale wygasanie inflacji w najbliższych miesiącach będzie przebiegać szybciej. W bieżącym roku inflacja ma wynosić średnio 11,9 proc. r/r, w kolejnym 5,7 proc. r/r. To prognozy o odpowiednio 1,3, i 0,2 pkt proc. niższe od listopadowych – dodaje Barosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Złoty pozostaje stabilny po decyzji, a w ostatnich dniach jest również całkiem mocny. Za euro płacimy blisko 4,68 zł, za dolara 4,44 zł, za franka 4,71 zł, za funta 5,25 zł – podaje Stajniak.

Co z ratami kredytu?

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Dotyczy to „pechowców”, którzy mieli aktualizację oprocentowania w listopadzie 2022 r. Z wyliczeń Expandera wynika, że w takim przypadku wysokość raty w marcu będzie o 136 zł niższa niż była w ostatnich 3 miesiącach.

Jego zdaniem szanse na obniżkę stóp procentowych w najbliższym czasie wydają się niewielkie. Mimo prognozuje, że raty części kredytów hipotecznych będą spadały.

– Przyczyną tego jest aktualizacja oprocentowania, która zwykle odbywa się raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy. Jeśli ktoś pechowo miał ostatnią aktualizację w listopadzie 2022 r. to w kolejnych 3 lub 6 miesiącach płacił lub nadal płaci wysokie raty. W listopadzie WIBOR był bowiem bardzo wysoki, ponieważ banki spodziewały się, że stopy procentowe będą dalej rosły. Tak się jednak nie stało i WIBOR spadł w okolice stopy referencyjnej NBP – wyjaśnia Sadowski.

Jednocześnie przypomina, że najwyższym poziom WIBOR 3M osiągnął 7 listopada 2022 r., kiedy wynosił 7,61 proc. Po 3 miesiącach (7 lutego) było to już 6,92 proc. W rezultacie rata kredytu na 300 tys. zł na 25 lat spadnie z 2 642 zł (w grudniu, styczniu i lutym) do 2 506 zł (w marcu, kwietniu i maju). Wyliczenia dotyczą kredytu stosunkowo nowego, udzielonego w maju 2021 r.

Kiedy stopy procentowe będą obniżane?

Zdaniem Sawickiego samo obniżenie się ścieżki inflacji w marcowej projekcji nie jest dużym zaskoczeniem, ponieważ w minionych kilku miesiącach ceny rosły nieco wolniej od prognoz NBP, ale także rynkowych oczekiwań. Jego zdaniem szczyt dynamiki CPI, który przypadł na luty (dane poznamy 15 marca), niemal na pewno nie przekroczy 20 proc. r/r, co jeszcze niedawno było realnym zagrożeniem.

– Skala rewizji prognoz ogólnie nie jest znaczna. Analitycy NBP nieco bardziej optymistycznie niż jesienią widzą także perspektywy gospodarki. Dynamika PKB ma wynieść w tym roku 0,85 proc., a nie 0,7 proc. r/r, jak wcześniej się spodziewano. Lepsza koniunktura i szybkie wychodzenie z dołka, który zapewne jest już bardzo blisko, tworzy ryzyko utrwalenia się wysokiej inflacji bazowej. Jej dynamika jest rekordowa, nieprzerwanie rośnie i wynosi już ok. 12 proc. r/r – wyjaśnia.

– W minionych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej wykazała dużą niechęć do kontynuacji zacieśniania i dalszego podnoszenia stóp. Nowa projekcja inflacyjna i napływające z gospodarki dane będą w najbliższym czasie wodą na młyn zwolenników szybkich obniżek – podkreśla.

Jednocześnie dodaje, że w treści komunikatu nadal znajdziemy jednak stwierdzenie, że „dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej". – Pauza w cyklu, która przedłużyła się właśnie do sześciu posiedzeń, nie została jak dotąd przekuta w jego oficjalne zakończenie – zauważa.– Na taki ruch zapewne przyjdzie czas dopiero, gdy inflacja faktycznie zacznie hamować – dodaje.

Przyszłość stóp procentowych w USA i Europie

– Wiele wskazuje na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w USA jeszcze nieco się przeciągnie. Obecnie rynek wycenia jeszcze trzy podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych na kolejnych posiedzeniach. Po wtorkowym wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej, aktualnie rosną szanse na 50 pb w marcu oraz po 25 pb w maju i czerwcu – wskazuje w swoim komentarzu Tomasz Gessner, główny analityk z firmy Tavex.

Jak wyjaśnia, podprowadziłoby to cenę pieniądza w czerwcu br. do przedziału 5,50-5,75 proc. – Jak zawsze kolejne decyzje w dużej mierze zależne będą od publikowanych danych o inflacji, czy z rynku pracy, ale także od sytuacji rynkowej – wyjaśnia i dodaje, że gdyby doszło na rynkach finansowych do jakiejś poważnej przeceny, będzie to element, który mógłby skorygować wyceny kolejnych podwyżek w dół.

Z kolei w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, jego zdaniem oczekiwania także przesuwają się na wyższe poziomy, a wszystko za sprawą wyższych odczytów inflacji bazowej, której szczyt prawdopodobnie wypadnie wyżej i później, aniżeli pierwotnie oczekiwano.

– Przesuwające się pod względem poziomu i czasu szczyty cykli stóp procentowych w USA i strefie euro, to również wyzwanie dla złotego, któremu powiększa się konkurencja. Wyższe oprocentowanie głównych walut może bowiem wywierać presję na osłabienie złotego – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • marzec 7-8 (wtorek-środa),
 • kwiecień 4-5 (wtorek-środa),
 • maj 9-10 (wtorek-środa),
 • czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dla kredytobiorców oznacza decyzja RPP ws. stóp procentowych? Co z ratami kredytu? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński