Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz na Golęcinie. Grób obrońcy Westerplatte i Pioniera Szczecina [ZDJĘCIA]

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Cmentarz Golęciński w Szczecinie
Cmentarz Golęciński w Szczecinie
Przykościelny cmentarz ewangelicki założony w 1862 roku wraz z budową kościoła, obecnie rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a później komunalny, zlokalizowany jest przy zbiegu ulic Pokoju i Strzałowskiej. Najstarszy istniejący nagrobek na cmentarzu pochodzi z 1893 roku. Został powiększony do obecnych rozmiarów w 1921 roku.

Na cmentarzu tym pochowany jest obrońca Westerplatte, Jan Zieliński. Jego grobem opiekuje się Instytut Pamięci Narodowej. Pochowany jest tu również Edward Tencosik, według informacji na tabliczce znajdującej się na krzyżu - Pionier Szczecina. Trudno jednak doszukać się nazwiska Tencosik w rejestrze Pionierów Szczecina, prowadzonym przez Urząd Miejski.

W czasach II wojny światowej pochowano tu kilkunastu jeńców francuskich. Zachował się jeden pomnik z napisem „A notre pere et grand-pere regrette”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "żal po śmierci ojca i dziadka".

W 1946 r.oku cmentarz został skomunalizowany. W wolnych miejscach zaczęli być chowani polscy osadnicy. Groby Polaków zaczęły zastępować niemieckie. Z okresu niemieckiego ocalały 3 nagrobki. Cmentarz został zakwalifikowany do wpisania do wojewódzkiego rejestru zabytków. Cmentarz był czynny do 1980 roku, a ostatnie pochówki zostały wykonane w 1971 roku. Dalsze pochówki zostały wstrzymane decyzją Sanepidu w związku z wysokim poziomem wód gruntowych.

Na terenie cmentarza znajduje się pomnik poświęcony poległym mieszkańcom osady (1914-1918). Ciekawym pomnikiem jest również pomnik Siegfrieda i Richarda Steinbruck poległych w I wojnie światowej.

Cmentarz Centralny w Szczecinie z lotu ptaka zachwyca jesienią wyjątkowo. Tu Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich

Cmentarz Centralny w Szczecinie z lotu ptaka zachwyca w jesi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński