Ciężkie czasy w polityce [KOMENTARZ]

Dr hab. Piotr Chrobak
Ostatnie dni były bardzo dynamiczne w naszej lokalnej oraz krajowej polityce.

Wszyscy czekali na pierwszą rozprawę w tzw. aferze melioracyjnej, a tu niespodziewanie pojawił się wpis oraz filmik zamieszczony w mediach społecznościowych na profilu dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie Jacka Jekiela.

Można było odnieść wrażenie, że autor przyrównał Prezydenta RP do przywódcy faszystowskich Włoch Benito Mussoliniego. Momentalnie w mediach rozpętała się polityczna burza. Pojawiły się pytania o granice krytyki głowy państwa, zwłaszcza w wykonaniu osoby piastującej stanowisko szefa jednej z instytucji kultury w mieście.

Nikt nikomu nie odmawia prawa do krytyki głowy państwa. Nikt nie każe się zgadzać z poglądami politycznymi czy sposobem ich wyrażania przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak chodzi o formę i treść tej krytyki. Od osób kierujących instytucjami kultury, jeśli już chcą wyrazić swoje krytyczne stanowisko wobec jakiegokolwiek polityka, można oczekiwać, że zrobią to z klasą. Miałoby to wówczas znacznie mocniejszy wydźwięk.

Należy też pamiętać, że godność urzędu Prezydenta RP – nieważne kto by nim nie był – chroni Konstytucja i mało elegancka krytyka może się spotkać z określonymi sankcjami.

Natomiast największą uwagę mediów zwrócił rozpoczynający się proces we wspomnianej tzw. aferze melioracyjnej. Z pewnością nie byłoby aż takiego zainteresowania, gdyby jednym z zasiadających na ławie oskarżonych nie był były sekretarz generalny Platformy i jej były szef na Pomorzu Zachodnim, czyli Stanisław Gawłowski.

CZYTAJ TEŻ:

Co ciekawe, mimo ciążących na nim zarzutów, zdobył mandat senatora, startując jako kandydat niezależny, ciesząc się poparciem niektórych polityków PO.

Jeżeli sprawa zakończy się przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, to wyrok uniewinniający z pewnością wzmocni szanse PO w walce o zwycięstwo w wyborach. Natomiast wyrok skazujący, może pogrążyć wizerunek PO na tyle mocno, że raczej nie będzie mogła liczyć na powrót do władzy.

Ponadto PO może wówczas utracić władzę w samorządzie wojewódzkim w naszym regionie. Jednak należy pamiętać, że dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok sądu, dopóty jest się niewinnym.

ZOBACZ TEŻ: 400 tomów akt trafiło właśnie do sądu w sprawie afery melioracyjnej. Stanisław Gawłowski oficjalnie oskarżony

ZOBACZ TEŻ:

Warto także przypomnieć, że prowadzenie polityki zagranicznej leży w kompetencjach władzy wykonawczej, czyli rządu i prezydenta – jednak głowa państwa może ją prowadzić po uzgodnieniach z rządem – a nie ustawodawczej, jaką jest Sejm i Senat.

Marszałkowie obu izb – w tym wypadku chodzi o Senat – mają oczywiście pełne prawo do spotykania się z przedstawicielami obcych państw. Jednak należy uważać, aby nie doprowadzić do sytuacji, że większość w Senacie będzie zajmowała inne stanowisko w sprawie polityki zagranicznej niż rząd, gdyż może to być odebrane jako działanie na szkodę państwa.

Warto także pochwalić postawę m.in. europosła prof. Bogusława Liberadzkiego z SLD, który mimo krytycznego stanowiska wobec reformy sądownictwa w Polsce, nie poparł podczas głosowania w europarlamencie poprawki dotyczącej powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością, aby nie zaszkodzić własnemu państwu. Oczywiście europosłowie PiS byli przeciw, a pozostali europosłowie opozycji wykazali różną postawę.

Dr hab. Piotr Chrobak
Politolog
Uniwersytet Szczeciński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie